Potówka jest częstą zmianą skórną, która powstaje z przegrzania organizmu. Może pojawić się u osób dorosłych, jak również u dzieci. Najczęściej potówka pojawia się u dzieci. Czy potówkę należy leczyć? Jak postępować przy wystąpieniu zmian skórnych?
Spis treści
Czym jest potówka?
Potówka to łagodne zmiany skórne, które powstają w wyniku nadmiernego pocenia się ciała z powodu przegrzania lub zatkania gruczołów potowych. Najczęściej zmiany skórne powstają w dużej wilgotności i w dużej temperaturze. Najczęściej występują u dzieci do szóstego miesiąca życia, lecz także potówka może wystąpić w każdym wieku.
Warto wiedzieć, że wyróżnia się trzy rodzaje potówki, które charakteryzują się różnymi zmianami skórnymi.
- Zwykła – powstaje z powodu zablokowania gruczołów potowych. Najczęściej zmiany skórne powstają na głownie, szyi oraz na tułowiu. Zmiany przypominają jasne oraz drobne pęcherzyki i mogą pękać. Należy pamiętać, że może takie zmiany mogą doprowadzić do wystąpienia zakażenia.
- Czerwona – powstają z powodu zablokowania gruczołów potowych w głębszej warstwie naskórka. Wyglądem przypominają czerwone grudki i najczęściej występują u osób dorosłych na tułowiu. U dzieci zmiany pojawią się na twarzy, karku, pod pachami oraz w pachwinach.
- Głęboka – zablokowanie gruczołów występuje głęboko w skórze. Zmiany wyglądem przypominają białe grudki i najczęściej dochodzi do częściowego lub całościowego zatrzymania wydzielania potu.
Lokalizacja zmian skórnych
Zmiany związane z potówką u dzieci mogą wystąpić na każdej części ciała. Włącznie ze stopami oraz udami. Warto wiedzieć, że potówka może przypominać choroby infekcyjne lub trądzik noworodkowy albo niemowlęcy. Ponadto potówka jest również mylona z zapaleniem mieszków włosowych.
Przyczyny powstania potówki
Potówka powstaje w sytuacji wzmożonego pocenia się, które może być związane z różnymi czynnikami.
- Przegrzanie organizmu
- Zaburzenia równowagi hormonalnej
- Otyłość
- Zbyt duża aktywność fizyczna
- Noszenie ubrań niskiej jakości
- Nadmierna produkcja potu
- Stres
- Choroby nowotworowe
Leczenie potówki
W leczeniu potówki należy zwrócić uwagę na jej przyczyną. Należy zmniejszyć lub zlikwidować czynniki, które doprowadzają do wystąpienia nadmiernego potu. Warto wiedzieć, że zmiany związane z potówką, ustępują samodzielnie. W leczeniu można także zastosować okłady z wyciągiem z aloesu, kąpiele łagodzące oraz kremy stosowane na odparzenia.
Dzieciom należy zakładać przewiewną odzież oraz często zmieniać pampersa. W trakcie pielęgnacji skóry, należy używać preparatów, które nie zatykają gruczołów potowych.
Czasami wymagana jest konsultacja z dermatologiem oraz wdrożenie leczenie z zastosowaniem antybiotyków.