Medspan

Potówka u dzieci – przyczyny oraz leczenie

Potówka jest częstą zmianą skórną, która powstaje z przegrzania organizmu. Może pojawić się u osób dorosłych, jak również u dzieci. Najczęściej potówka pojawia się u dzieci.  Czy potówkę należy leczyć? Jak postępować przy wystąpieniu zmian skórnych?

Spis treści

Czym jest potówka?

Potówka to łagodne zmiany skórne, które powstają w wyniku nadmiernego pocenia się ciała z powodu przegrzania lub zatkania gruczołów potowych. Najczęściej zmiany skórne powstają w dużej wilgotności i w dużej temperaturze. Najczęściej występują u dzieci do szóstego miesiąca życia, lecz także potówka może wystąpić w każdym wieku.

Warto wiedzieć, że wyróżnia się trzy rodzaje potówki, które charakteryzują się różnymi zmianami skórnymi.

 • Zwykła – powstaje z powodu zablokowania gruczołów potowych. Najczęściej zmiany skórne powstają na głownie, szyi oraz na tułowiu. Zmiany przypominają jasne oraz drobne pęcherzyki i mogą pękać. Należy pamiętać, że może takie zmiany mogą doprowadzić do wystąpienia zakażenia.
 • Czerwona – powstają z powodu zablokowania gruczołów potowych w głębszej warstwie naskórka. Wyglądem przypominają czerwone grudki i najczęściej występują u osób dorosłych na tułowiu. U dzieci zmiany pojawią się na twarzy, karku, pod pachami oraz w pachwinach.
 • Głęboka – zablokowanie gruczołów występuje głęboko w skórze. Zmiany wyglądem przypominają białe grudki i najczęściej dochodzi do częściowego lub całościowego zatrzymania wydzielania potu.

Lokalizacja zmian skórnych

Zmiany związane z potówką u dzieci mogą wystąpić na każdej części ciała. Włącznie ze stopami oraz udami. Warto wiedzieć, że potówka może przypominać choroby infekcyjne lub trądzik noworodkowy albo niemowlęcy. Ponadto potówka jest również mylona z zapaleniem mieszków włosowych.

Przyczyny powstania potówki

Potówka powstaje w sytuacji wzmożonego pocenia się, które może być związane z różnymi czynnikami.

 • Przegrzanie organizmu
 • Zaburzenia równowagi hormonalnej
 • Otyłość
 • Zbyt duża aktywność fizyczna
 • Noszenie ubrań niskiej jakości
 • Nadmierna produkcja potu
 • Stres
 • Choroby nowotworowe

Leczenie potówki

W leczeniu potówki należy zwrócić uwagę na jej przyczyną. Należy zmniejszyć lub zlikwidować czynniki, które doprowadzają do wystąpienia nadmiernego potu. Warto wiedzieć, że zmiany związane z potówką, ustępują samodzielnie. W leczeniu można także zastosować okłady z wyciągiem z aloesu, kąpiele łagodzące oraz kremy stosowane na odparzenia.

Dzieciom należy zakładać przewiewną odzież oraz często zmieniać pampersa. W trakcie pielęgnacji skóry, należy używać preparatów, które nie zatykają gruczołów potowych.

Czasami wymagana jest konsultacja z dermatologiem oraz wdrożenie leczenie z zastosowaniem antybiotyków.

1. D. M. Stephen, K. Smith, S. Strobel, red. A. Milanowski, Choroby wieku dziecięcego, PZWL
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 22.08.2023