Medspan

Powiększona prostata – przyczyny, leczenie, diagnostyka

Problemy z prostatą dotyczą wielu mężczyzn. Czym jest powiększona prosta? Jakie są objawy przerostu  gruczołu krokowego? Co należy wiedzieć i na czym polega leczenie?

Spis treści

Co oznacza powiększona prostata?

Gruczoł krokowy jest popularnie nazywaną prostatą. Jest to narząd u mężczyzn, który wyglądem przypomina orzecha włoskiego. Znajduje się pod pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową. Jego funkcja polega na produkowaniu płynu, który jest składnikiem spermy.

Warto wiedzieć, że po 45 roku życia, narząd ten powiększa się, więc występuje termin powiększonej prostaty. Z punkty medycznego jest to łagodny rozrost stercza. Szacuje się, że problem zdrowotny występuje u ponad 80% mężczyzn i powoduje problemy z oddawaniem moczu.

Objawy łagodnego przerostu gruczołu krokowego

Należy wiedzieć, że powiększony gruczoł krokowy powoduje zwężenie cewki moczowej. W konsekwencji dochodzi do występowania zaburzeń w oddawaniu moczu.

Do głównych objawów należy zaliczyć:

  • słabnący strumień moczu pod koniec mikcji,
  • proces wydalania moczu następuje po chwili,
  • słaby strumień moczu,
  • dyskomfort związany z niecałkowitym opróżnieniem pęcherza,
  • częste oddawanie moczu,
  • nagłe parcie na mocz.

Dolegliwości mogą się nasilać przez wiele lat i doprowadzić do zatrzymania moczu.

Diagnostyka

Należy się udać na konsultacje lekarską do lekarza pierwszego kontaktu lub do lekarza urologa. Należy pamiętać, że nagłe zatrzymanie moczu wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

Lekarz na podstawie wywiadu może zlecić dodatkowe badania jak np. badanie urodynamiczne i/lub cystoskopie, która polega na wziernikowaniu pęcherza moczowego.

Leczenie przerostu stercza

Leczenie przerostu prostaty polega na zmianie stylu życia, farmakoterapii a w niektórych sytuacjach wymagane jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.

Należy zaprzestać palenia papierosów oraz ograniczyć spożywanie produktów zawierających kofeinę. Także należy ograniczyć spożywanie płynów w sytuacji w której skorzystanie z toalety może być utrudnione.

Lekarz może także zalecić stosowanie leków. W leczeniu stosuje się m.in. alfa blokery oraz inhibitory 5 alfa-reduktazy. Efekt leczenia może być widoczny po kilku tygodniach stosowania alfa blokerów. Natomiast na efekty leczenie inhibitorami 5 alfa-reduktazy należy zaczekać nawet sześć miesięcy.

Niekiedy lekarz może zalecić przeprowadzenie zabiegu operacyjnego, który ma na celu przywrócenie odpływu moczu z pęcherza moczowego. Zabieg można przeprowadzić różnymi technikami.

A. Borkowski, Urologia, podręcznik dla studentów medycyny, Warszawa 2015
https://www.mp.pl/pacjent/urologia/168064,lagodny-przerost-stercza
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 20.02.2024