Medspan

Ropiejące oczy – co można zastosować?

Ropiejące oczy są najczęściej spowodowane infekcją lub podrażnieniem. Jest to dolegliwość popularna oraz może dotyczyć dorosłych, jak również dzieci. Kiedy należy udać się do lekarza?

Ropiejące oczy – co należy wiedzieć?

Ropiejące oczy to reakcja na różne czynniki, która jest związana z pojawieniem się miejscowego stanu zapalnego. Czynniki chorobotwórcze biorą udział w powstawaniu procesu zapalnego i mogą powodować ropienie oczu.

Najczęściej problem z ropiejącymi oczami można zauważyć tuż po przebudzeniu. Żółte skrzepy w okolicach oczu mogą być związane z infekcją wirusową, bakteryjną, a także mogą być związane z urazem mechanicznym. Objawy może także powodować alergia.

Warto wiedzieć, że u dzieci przyczyny ropiejących oczu są bardzo podobne do tych, które powodują dolegliwość u osób dorosłych.

Leczenie ropiejących oczu

Pojawienie się ropy w oczach często wymaga konsultacji lekarskiej. Zwłaszcza w sytuacji w której domowe sposoby leczenia nie przynoszą poprawy. W leczeniu stosuje się leki dostępne na receptę, które są antybiotykami do stosowania miejscowego lub sterydami.

W ramach leczenia domowymi sposobami, warto uwzględnić przemywanie oczu zwilżonym wodą płatkiem kosmetycznym. Istotne, aby płatek był wykorzystany tylko do przemycia jednego oka. Można także zastosować krople do oczu bez recepty tzw. sztuczne łzy, aby nawilżyć oko. Zastosowanie ma także przemywanie oczu naparem z rumianku, który może zmniejszyć występowanie dolegliwości.

Zapalenie spojówek zazwyczaj ustępuje samoistnie po 3-5 dniach, lecz jeżeli objawy nie ustępują lub się nasilają, to należy koniecznie udać się na wizytę do lekarza rodzinnego lub okulisty.

Rutter P., Opieka farmaceutyczna: objawy, rozpoznawanie i leczenie, Elsevier Urban & Partner, Wrocław
https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z,jak-radzic-sobie-z-ropiejacymi-oczami-,artykul,1733724.html
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 16.05.2024