Medspan

Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe?

Czym jest zespół suchego oka?

Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe? Przyczyny i objawy zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek jest powszechną dolegliwością powodują zaczerwienie oczu, a także inne dolegliwości związane z oczami. Co warto wiedzieć na temat zapalenia spojówek? Czy można się zarazić?

Jak leczyć zapalenie spojówek – oko

Zapalenie spojówek może być wywołane przez bakterie lub wirusy, a także grzyby. Zapalenie bakteryjne jest najczęściej spowodowane przez m.in. gronkowce oraz paciorkowce. Także inne bakterie mogą spowodować dolegliwości. Do objawów bakteryjnego zapalenia spojówek należy zaliczyć m.in. obrzęk, żółtą ropą wydzielinę oraz łzawienie. W leczeniu stosuje się płukanie worka spojówkowego, a także zastosowanie antybiotykoterapii (głównie miejscowo). Warto wiedzieć, że bakteryjne zapalenie spojówek może nawet ustąpić samoistnie po siedmiu dniach. Jeżeli dolegliwości trwają dłużej niż siedem dni, to należy się udać na konsultacje okulistyczną. W niektórych sytuacjach pacjent może wymagać hospitalizacji, a także stosowania ogólnoustrojowych antybiotyków dlatego nie wolno lekceważyć występujących objawów. Wirusowe zapalenie spojówek jest często wywołane przez adenowirusy oraz przez wirus opryszczki. Objawia się m.in. zadrażnieniem spojówkowym, obrzękiem, wodną wydzieliną. Leczenie jest uzależnione od przyczyny. Jeżeli dolegliwości są wywołane przez wirus opryszczki to lekarz może zalecić stosowanie m.in. acyklowiru lub gancyklowiru. Jeżeli objawy są spowodowane przez adenowirusy, to leczenie często jest wyłącznie wspomagające. Przekrwione oczy – co należy wiedzieć?

Zapalenie spojówek jest zaraźliwe?

Bakteryjne oraz wirusowe zapalenie spojówek jest zaraźliwe i bardzo łatwo się rozprzestrzenia. W wirusowym zapaleniu spojówek najczęściej do zarażenia dochodzi poprzez dotyk, a osoba chora może zarażać nawet przez dwa tygodnie. Należy wiedzieć, że może być także nieinfekcyjne zapalenie spojówek (np. w przebiegu alergii) i taki rodzaj zakażenia nie jest zaraźliwy.
Bakteryjne zapalenie spojówek – jak sobie radzić?