Medspan

Samobadanie piersi – o czym należy pamiętać?

Samobadanie piersi może wykryć raka piersi we wczesnym stadium, a więc jest większa możliwość na wyleczenie choroby nowotworowej. Kiedy należy wykonać samobadanie piersi? O czym należy pamiętać?

Spis treści

Samobadanie piersi jako profilaktyka

Szacuje się, że co roku na raka piersi w Polsce umiera ponad pięć tysięcy kobiet. Część z tych kobiet zaniedbała działania profilaktyczne. Podczas samobadania piersi można wykryć zgrubienia, a także pojedyncze guzki. Warto wiedzieć, że część nowotworów piersi występuje w postaci łato wyczuwalnych oraz bezbolesnych guzków.

Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi?

Samobadanie piersi powinno być wykonywane systematycznie, ponieważ regularność zwiększa szanse na wykrycie zmian. Badanie powinno być wykonane między szóstym a dziewiątym dniem cyklu. Badania nie powinno się wykonywać podczas miesiączki.  

Jeżeli podczas badania zostaną wykryte nieprawidłowości lub coś wzbudzi niepokój, to należy umówić się do lekarza celem wykonania USG piersi.

W pozycji stojącej, z uniesionymi rękami do góry – należy obejrzeć piersi. Najlepiej zrobić to przed lustrem. Należy zwrócić uwagę m.in. na kształt, położenie, a także kolor lub wciągnięcia. Należy także zwrócić uwagę na to, czy z brodawek następuje wyciek płynu.

Następne należy położyć ręce na biodrach i również obejrzeć piersi.

W kolejnym kroku należy unieść lewą rękę nad głową, a palcami prawej dłoni należy zbadać lewą pierś. Należy złączyć trzy środkowe palce prawej dłoni, a następnie przystąpić do badania. Palce należy przesuwać ruchami okrężnymi od środka piersi na jej zewnątrz, a następnie z góry na dół całą pierś. Na końcu należy dłoń przesuwać od środka piersi na zewnątrz, wykonując ruchy promieniste.

Należy także ścisnąć brodawkę i sprawdzić czy nie dochodzi do wydzielania się płynu oraz sprawdzić czy w dole pachowym nie są wyczuwalne powiększone węzły chłonne.

Analogicznie należy zbadać drugą pierś.

W sieci można znaleźć dokładne instrukcje (infografiki, wideo)  pokazujące w jaki sposób należy prawidło wykonać samobadanie piersi.

Co można wykryć podczas badania?

Warto wiedzieć, że podczas samobadania piersi, można wykryć zmiany o charakterze łagodnym, dlatego nie wolno panikować w sytuacji w której kobieta odkryje jakieś nieprawidłowości. Podczas badania można wykryć m.in. torbiele, włókniaki oraz tłuszczaki. Większość zmian wykrytych podczas samobadania ma charakter niezłośliwy.   

Kiedy zacząć badanie?

Samobadanie piersi powinno być wykonane pierwszy raz w wieku dwudziestu lat. Powinno ono być wykonane pod kontrolą lekarza, który zwróci uwagę na technikę wykonywania. Samobadanie powinno być wykonywane w tym samym dniu cyklu – co miesiąc.

Wszelkie nieprawidłowości powinny być skonturowane z lekarzem. Należy pamiętać także o wykonywaniu profilaktycznego badania USG piersi, które powinno się wykonywać raz w roku.

Mammografię powinno się wykonywać co dwa lata, począwszy od 40 roku życia, lecz różne źródła podają różny wiek.

Należy pamiętać, że lekarz indywidualnie może zalecić wykonywanie badań w innym przedziale czasowym, dlatego należy przestrzegać zaleceń lekarza.

K.Funk, Piersi. Poradnik dla każdej kobiety. Otwarte 2021
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-prawidlowo-wykonac-samobadanie-piersi
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/badania/mammografia-czy-usg-dwa-badania-wykrywajace-raka-piersi-aa-NfeT-ZfVh-5Qm3.html
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 5.11.2023