Medspan

Wpływ diety na cerę

Od wielu lat, naukowcy prowadzą badania związane z dietą i jej wpływem na stan zdrowia. Zatem czy dieta ma także wpływ na stan skóry? Co należy wiedzieć?

Na jakie choroby ma wpływ dieta?

Naukowcy uważają, że czynnikiem, który może powodować wiele chorób – jest również dieta. Sposób żywienia może mieć związek z depresją, chorobami reumatologicznymi, trądzikiem, łuszczycą i przede wszystkim – alergiami pokarmowymi.

Zmiany, które towarzyszą trądzikowi pospolitemu, są związane także z metabolizmem insuliny oraz glukozy. Warto stosować regularne posiłki oraz ograniczać przekąski, aby zapobiegać gwałtownym zmianom poziomu insuliny. Dieta powinna być z uwzględnieniem ograniczenia cukrów prostych, a także produktów silnie prozapalnych. W menu nie powinno zabraknąć tłuszczów roślinnych oaz białka. Naukowcy też uważają, że mleko oraz nabiał mogą zaostrzać zmiany trądzikowe.  

Dbanie o skórę, to nie tylko zewnętrzna pielęgnacja, lecz także warto nie zapominać o ,,wewnętrznej” pielęgnacji organizmu. Cerę z dietą przede wszystkim łączy jeden składnik: woda. Warto wiedzieć, że należy spożywać między półtora litra a dwa lity wody dziennie, aby skóra była w odpowiedniej kondycji. Spożywanie wody ma wpływ na nawilżenie skóry.

Osoby cierpiące na łuszczyce, mogą spróbować ograniczyć produkty, które są pochodzenia zwierzęcego. Ponadto w diecie należy uwzględnić produktu pełnoziarniste, a także owoce i warzywa. Można także rozważyć dietę bezglutenową. Jednak należy pamiętać, że dietę należy skonsultować z lekarzem prowadzącym oraz zrealizować konsultacje dietetyczną. Trzeba pamiętać, że ograniczając spożycie pewnych grup produktów, mogą pojawić się niedobory składników w organizmie.

Warto wiedzieć, że dieta powinna być bogata w produkty zawierające antyoksydanty, które pozytywnie wpływają na organizm. W diecie należy także ograniczyć spożywanie produktów bogatych w cukier prosty oraz przetworzonej żywności.

W.Placek, Dieta w chorobach skóry, Wydawnictwo Czelej, Lublin
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 25.01.2024