Medspan

Wrzody żołądka i dwunastnicy – leczenie, objawy, przyczyny

Wrzody żołądka i dwunastniczy to jedna z najczęstszych dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Jakie są objawy i w jaki sposób przebiega leczenie wrzodów? Co warto wiedzieć?

Spis treści

Czym są wrzody żołądka oraz dwunastnicy?

Wrzody żołądka i dwunastnicy to inaczej choroba wrzodowa. Jest to obecność wrzodów w żołądku i/lub dwunastnicy. Wrzód trawienny to ubytek błony śluzowej. Jest także obecny stan zapalny oraz skrzepowa martwica. Wrzody najczęściej powstają w opuszce żołądka i dwunastnicy. Rzadziej mogą występować w pętli dwunastnicy i w dolnej części przełyku.

Warto wiedzieć, że choroba wrzodowa jest spowodowana zaburzeniami równowagi pomiędzy czynnikami ochronnymi i czynnikami drażniącymi.

Szacuje się, że choroba występuję od 5% do 10% populacji osób dorosłych.

Przyczyny wrzodów trawiennych

Najczęstszą przyczyną jest zakażenie bakterią Helicobater Pylori. Ponadto do przyczyn należy także zaliczyć m.in.:

  • przyjmowanie leków NLPZ,
  • nikotynizm,
  • czynniki genetyczne.

Należy wiedzieć, że wrzody żołądka i dwunastnicy mogą także wystąpić w przebiegu innych chorób. Czasami znalezienie przyczyny nie jest możliwe.

Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy

Wiele osób u których występują wrzody trawiennie, nie występują dolegliwości. Głównym objawem jest ból oraz pieczenie w nadbrzuszu, które występuje na czczo lub do trzech godzin po posiłku. Dolegliwości zazwyczaj ustępują po spożyciu posiłku lub zastosowaniu leków, które zobojętniają kwas solny. Czasami wrzody trawienne powodują wymioty oraz uczucie pełności w brzuchu.  

e recepta

Diagnostyka

Celem zdiagnozowania wrzodów trawiennych jest wymagane przeprowadzenie gastroskopii. Jest to badanie endoskopowe. Lekarz wprowadza niewielki przewód z kamerą do żołądka oraz dwunastnicy. Badanie można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Podczas badania lekarz może pobrać wycinki do badania histopatologicznego oraz wycinek do badania w kierunku obecności Helicobater Pyroli.

Leczenie wrzodów trawiennych

W leczeniu stosuje się dietę, która ma na celu wyeliminowanie potraw, które podrażniają żołądek. Jeżeli jest obecność Helicobater Pylori, to należy zastosować antybiotykoterapie celem eradykacji.

Należy także zaprzestać palenia papierosów, a także unikać lub ograniczyć zażywanie leków z grupy NLPZ. Ograniczyć należy także spożycie kawy oraz alkoholu.

Lekarz może zalecić stosowanie leków, które mają na celu zobojętnienie kwasu solnego. Niektóre z tych leków są dostępne bez recepty. Leki, które hamują wytwarzanie kwasu solnego również są stosowane w leczeniu celem zmniejszenia występujących dolegliwości.

Powikłania

Należy pamiętać, że wrzody żołądka i dwunastnicy mogą prowadzić do groźnych powikłań, włącznie ze śmiercią. Wrzody mogą prowadzić do niedrożności mechanicznej, a czasami nawet może wystąpić perforacja ściany żołądka i/lub dwunastnicy. Powyższe powikłania wymagają zastosowania pilnego leczenia chirurgicznego.

https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/zoladek/63409,choroba-wrzodowa-zoladka-i-dwunastnicy
M. Treben, Choroby żołądka i jelit, Esprit, Kraków
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 22.12.2023