Medspan

Ból żołądka po jedzeniu – przyczyny oraz leczenie

Ból żołądka jest częstą przypadłością i może być związany z niewłaściwą dietą lub różnego rodzaju schorzeniami – najczęściej związanymi z przewodem pokarmowym. Bólu żołądka nie należy bagatelizować.

Spis treści

Ból żołądka w przebiegu zatrucia pokarmowego

Najczęściej ból żołądka po jedzeniu jest związany z wystąpieniem zatrucia pokarmowego. Z pokarmem może się dostać bakteria Salmonella, która wywołuje wymioty, nudności, skurcze żołądka oraz biegunkę. Zazwyczaj przy zatruciu pokarmowym nie powinno się stosować leków przeciwwymiotnych oraz przeciwbiegunkowych, ponieważ dolegliwości mogą się wydłużyć. Natomiast zaleca się spożywanie dużej ilości płynów oraz uzupełnienie elektrolitów (w aptece są dostępne różne suplementy diety).

Jeżeli występuje tylko biegunka, to można przyjąć tabletki węgla aktywowanego, który wiąże toksyny. Należy pamiętać, że jeżeli objawy utrzymują się dłużej lub wystąpiła gorączka, to należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Kamica pęcherzyka żółciowego a ból żołądka

Kolejnym problemem zdrowotnym, który może powodować ból żołądka po jedzeniu jest kamica pęcherzyka żółciowego. Zazwyczaj ból jest kolkowy i występuje w prawym podżebrzu lub w okolicach śródbrzusza. Ponadto mogą towarzyszyć dodatkowe objawy jak np.: odbijanie, nudności, wzdęcia oraz żółtaczka.  Ponadto po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów, może dojść do wystąpienia ataku kolki żółciowej. W takiej sytuacji podaje się leki przeciwbólowe oraz rozkurczowe.

Kamica pęcherzyka żółciowego może wymagać przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.

Ból żołądka w przebiegu zapalenia trzustki

Zapalenie trzustki również może objawiać się bólem żołądka, zwłaszcza po zjedzeniu tłustych oraz ciężkostrawnych produktów. Ból brzucha w przebiegu zapalenia trzustki pojawia się w środkowej oraz górnej części brzucha i może promieniować do pleców. Oprócz dolegliwości bólowych, mogą się pojawić się inne objawy np.” gorączka, zatrzymanie gazów oraz stolca, wymioty, nudności, dreszcze.

Leczenie zapalenia trzustki jest uzależnione od rodzaju zapalenia: ostre/przewlekłe oraz objawów i stanu zdrowia.  

Przyczyny bólu żołądka

Powyżej wymieniliśmy trzy przyczyny bólu żołądka, które mogą powodować ból po jedzeniu, lecz należy pamiętać, że dolegliwości mogą wystąpić w przebiegu innych chorób np.:

  • rak żołądka,
  • tzw. jelitówka,
  • problemy z wątrobą,
  • choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy,
  • stres,
  • refluks żołądkowo – przełykowy.

Warto pamiętać, że ból żołądka najczęściej jest spowodowany niewłaściwą dietą lub zatruciem albo infekcją. Dolegliwości mogą pojawić się po spożyciu ciężkostrawnych produktów, ostrych, a także szybkie spożycie pokarmu również może wywołać ból.

Ponadto dolegliwości związane z żołądkiem, często występują u kobiet w ciąży.

Diagnostyka bólu żołądka

Jeżeli dolegliwości nie ustąpią, to należy skonsultować się z lekarzem. Może on zalecić wykonanie podstawowych badań np.: morfologia krwi, badanie moczu, USG jamy brzusznej, a także zlecić badania specjalistyczne np. gastroskopię i/lub kolonoskopię.

Leczenie dolegliwości bólowych żołądka

Leczenie bólu żołądka zazwyczaj polega na wyeliminowaniu czynników, które powodują dolegliwości. Najczęściej należy zmienić dietę. Natomiast jeżeli badania diagnostyczne wykazały inne choroby np. wrzody żołądka, to lekarz wdroży odpowiednią farmakoterapię, która będzie miała na celu zmniejszenie odczuwanych dolegliwości.

W niektórych sytuacjach, koniecznie może być przeprowadzenie zabiegu operacyjnego np. w przebiegu nowotworu żołądka lub ostrego zapalenia trzustki.

Domowe sposoby na ból żołądka

Istnieją domowe sposoby, które łagodzą dolegliwości związane z żołądkiem. Można przygotować oraz wypić napar z: kopru włoskiego, dziurawca, czy mięty pieprzowej. Należy pamiętać, że zioła mogą wchodzić w interakcje ze stosowanym lekami, dlatego należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 22.02.2023

Polecane wpisy na blogu: