Medspan

Zaćma – przyczyny, leczenie, diagnostyka

Zaćma to inaczej katarakta i jest to zmętnienie soczewki oka. Najczęściej zmiany są związane z wiekiem i mogą doprowadzić do całkowitej utraty widzenia. W jaki sposób przebiega diagnostyka? Jak się leczy zaćmę i o czym warto pamiętać?

Czym jest zaćma?

Spis treści

Zaćma jest to zmętnienie soczewki oka, która może doprowadzić do utarty widzenia. Szacuje się, że zaćma jest główną przyczyną związaną z upośledzeniem wzroku.

Nie mamy wpływu na rozwój zaćmy, lecz należy chronić wzrok przed promieniowaniem słonecznym oraz przed wpływem czynników środowiskowych.

Przyczyny powstania zaćmy

Najczęściej występuje tzw. zaćma starcza i jest ona związana z wiekiem. Jej przyczyny nie są dokładnie poznane, lecz szacuje się, że są one związane ze starzeniem się organizmu. Kolejną przyczyną mogą być urazy oka, a także stany zapalne oka.

Warto wiedzieć, że długotrwałe stosowanie miejscowe kortykosteroidów lub ogólnoustrojowych również może doprowadzić do wystąpienia zaćmy. Choroba może się również rozwinąć u osób młodych, które mają zdiagnozowaną cukrzycę lub krótkowzroczność.

Objawy zaćmy

Zaćma powoduje stopniowe pogarszanie się wzroku, które może doprowadzić do całkowitej utraty widzenia. Występujące objawy są także związane z lokalizacją zmętnienia. Jeżeli ono dotyczy tylnej torebki soczewki, to wtedy gorsze widzenie jest w jasnym świetle oraz przy patrzeniu z bliska.

Natomiast osoby, które mają tzw. zaćmę jądrową, czyli zmętnienie jest obecne w środkowej części soczewki, to widzą źle w jasnym oświetleniu oraz twierdzą, że tracą wzrok po wyjściu na zewnątrz, jeżeli świeci słońce. Grupa tych osób nie ma problemu z widzeniem z bliska.

Jeżeli występuję zaćma korowa, to zmętnienie jest na obwodzie soczewki i powoduje złe widzenie o zmroku oraz w ciemnych pomieszczeniach.

Jak przebiega diagnostyka zaćmy?

Jeżeli występują problemy ze wzorkiem, to należy udać się do okulisty. Rozpoznanie stawia się na podstawie zebranego wywiadu medycznego oraz podczas badania za pomocą wziernika okulistycznego oraz biomikroskopu.

Warto wiedzieć, że pełne badanie wymaga rozszerzenia źrenicy.

Leczenie zaćmy

Zaćma jest leczona operacyjnie, lecz także wykorzystuje się krople, które mają na celu spowolnienie zmętnienia soczewki.

W ponad 90% zabiegów w którym została wszczepiona sztuczna soczewka uzyskuje się dobre wyniki. Należy pamiętać, że zaćmę można usunąć tylko raz, a wszczepiona soczewka pozostaje dożywotnio. Po zabiegu może wystąpić tzw. zaćma wtórna, którą można usunąć w ramach zabiegu laserowego.

Po zabiegu należy uczęszczać na wizyty kontrolne oraz stosować farmakoterapię zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj krople z antybiotykiem i sterydami stosuje się do czterech tygodni od zabiegu. Po zabiegu należy także unikać wysiłku oraz wstrząsów przez pierwsze dwa, trzy miesiące.

M. W. Leitman , M.Misiuk-HojłoDIAGNOSTYKA I POSTĘPOWANIE W CHOROBACH OCZU KOMPENDIUM, Górnicki
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 14.08.2023