Medspan

Zapalenie gardła – ile trwa?

Zapalenie gardła jest popularną dolegliwością zdrowotną, która może mieć m.in. związek z wirusami lub bakteriami. Przebieg zapalenia oraz leczenie różni się w zależności od przyczyny, która powoduje objawy. Jak długo trwa zapalenie gardła? Co warto wiedzieć?

Spis treści

Stan zapalny gardła – co to jest?

Jest to stan zapalny, który jest związany ze śluzówką gardła oraz czasami z migdałkami. Najczęściej dolegliwości są powodowane przez wirusy, lecz także objawy mogą wystąpić z powodu obecności bakterii. Bakteryjne zapalenie gardła występuje rzadziej. Do innych czynników można także zaliczyć m.in. refluks oraz mechaniczne podrażnienie.

Najczęściej zapalenie gardła występuje u dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty.

Przyczyny zapalenia gardła

Dolegliwości mogą być wywołane przez wirusy, których jest nawet ponad 200. Nasilenie objawów często jest związane z patogenem, który powoduje dolegliwości. W 80% przypadków, to właśnie wirusy są odpowiedzialne za wystąpienie zapalenia gardła. W przypadku bakteryjnego zapalenie gardła, najczęściej odpowiedzialne są paciorkowce beta-hemolizujące A. One także mogą powodować stan zapalny migdałków podniebiennych.

Zapalenie gardła – objawy

Do najczęstszych objawów wirusowego zapalenie gardła należy zaczerwienie oraz obrzęknięcie błon śluzowych, a także problemy oraz ból w trakcie przełykania pokarmu. Może także wystąpić gorączka, ból ucha oraz głowy. Niekiedy może się pojawić kaszel i nieżyt nosa. Zazwyczaj dolegliwości ustępują samoistnie w przeciągu 5-7 dni od początku infekcji.

W przypadku bakteryjnego zapalenia gardła, objawy nasilają się szybciej oraz mają ostrzejszy przebieg. Zazwyczaj nie występuje kaszel, ani katar. Na migdałkach może się także pojawić ropny nalot.

Niekiedy jest trudno rozróżnić wirusowe zapalenie gardła od bakteryjnego, więc lekarz może zalecić wykonanie testu na anginę.

Na czym polega leczenie?

Leczenie jest uzależnione od przyczyny, która powoduje objawy. W sytuacji wystąpienia wirusowego zapalenia gardła – najczęściej stosuje się leczenie objawowe. Zazwyczaj stosuje się leki dostępne bez recepty, które mają działanie przeciwbólowe, a także przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Można także stosować miejscowe preparaty w spray lub tabletki do ssania, które mają na celu zmniejszenie dolegliwości.

W przypadku wystąpienia bakteryjnego zapalenia gardła podaje się antybiotyki zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy pamiętać o tym, że antybiotyki powinno się stosować przez określony czas – nawet, jeżeli dolegliwości ustąpiły.

Ile trwa zapalenie gardła?

Zazwyczaj wirusowe zapalenie gardła nie trwa dłużej niż siedem dni. Jeżeli dolegliwości się nadal utrzymują, to należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą wystąpić powikłania bakteryjne, które są wskazaniem do włączenia antybiotykoterapii.

Angina paciorkowcowa może trwać trzy – cztery dni, a nieleczona może zwiększyć ryzyko powikłań.  

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,angina-objawy-przyczyny-leczenie
R. Jachowicz i in., Farmacja praktyczna, PZWL, Warszawa
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 28.05.2024