Medspan

Tabletki na suchość w gardle

Suchość w gardle najczęściej występuje w sezonie grzewczym oraz u seniorów. Można wyróżnić dwa rodzaje suchości w gardle: kserostomię prawdziwą oraz kserostomię objawową.

W przypadku kserostomii prawdziwej suchość w jamie ustnej wynika z nieodpowiedniej ilości wydzielania śliny, natomiast w kserostomii objawowej, ślinianki wydzielają odpowiednią ilość śliny, która nawilża jamę ustną.

Oprócz suchości w gardle może również występować uczucie drapania, łaskotania oraz dyskomfort podczas mówienia oraz połykania.

Częstą przyczyną występowania suchości w gardle jest przebywanie w pomieszczeniach w których występuje ogrzewanie lub w powietrzu jest zawartość dymu papierosowego albo występuje smog.

Ponadto różne choroby mogą powodować suchość w gardle. Należy do nich zaliczyć m.in. infekcje bakteryjne, wirusowe, cukrzyce oraz gruźlicę.

W aptece są dostępne bez recepty tabletki na suchość gardła oraz spray na gardło, których celem jest zmniejszenie dolegliwości wynikających z uczucia suchego gardła. Zazwyczaj tabletki na suchość gardła mają za zadanie nawilżyć błonę śluzową gardła.

Tabletki na suche gardło często zawierają w składzie porost islandzki, który powleka śluzówkę gardła, przynosząc ulgę w dolegliwościach. Dodatkowo ma także działanie przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjnej.

Tabletki zawierające podbiał pospolity mają na celu regeneracje uszkodzonej śluzówki gardła, a także działają przeciwkaszlowo.

Również tabletki zawierające kwas hialuronowy dobrze sprawdzą się w niwelowaniu dolegliwości suchego gardła. Tabletka z kwasem hialuronowym tworzy powłokę, która chroni błony śluzowe przed utratą nawilżenia.

Jeżeli dostępne tabletki na suchość gardła nie pomagają, to warto dolegliwość skonsultować z lekarzem podczas zdalnej konsultacji lekarskiej lub stacjonarnej, ponieważ może to być objaw różnych chorób.

Tabletki na suchość w gardle są zazwyczaj dostępne bez e-recepty w aptece. Zazwyczaj w Internecie można również dokonać zakupu, wybierając odpowiednie tabletki lub spray.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 15.08.2022