W sezonie infekcyjnym, mnóstwo pacjentów skarży się na ból gardła oraz dolegliwości związane z gardłem. Jakie sposoby warto stosować, aby dolegliwości były mniej uciążliwe?
Nawilżanie gardła – sposoby
Podczas infekcji należy pamiętać o tym, aby nawadniać organizm. Gorączka oraz pot powodują, że organizm traci więcej wody, więc zwiększa się zapotrzebowanie. Zaleca się stosowanie wody w zwiększonej ilości (jeżeli nie ma przeciwwskazań) oraz wody z miodem (jeżeli nie ma przeciwwskazań). Warto wiedzieć, że miód nawilża błony śluzowe. Może to być bardzo przydatne w sytuacji w której pacjent odczuwa suchość w gardle. Herbata z dodatkiem imbiru będzie także dobrym rozwiązaniem.
W aptece są dostępne bez recepty, różne preparaty, które wspomagają walkę z ,,drapiącym” gardłem. Przed zastosowaniem należy przeczytać ulotkę, ponieważ produkty mogą wchodzić w interakcje z lekami. Najczęściej dostępne są spray’e do gardła, a także tabletki do ssania.
Należy pamiętać o tym, aby w pomieszczeniu utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza. Można zakupić nawilżacz powietrza lub zastosować domowe sposoby w postaci np. powieszenia mokrego ręcznika na kaloryferze. Pomieszczenie należy także regularnie wietrzyć, a optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić ok. 21 st. C.
W walce z dolegliwościami związanymi z gardłem, może być także pomocna inhalacja z soli fizjologicznej lub olejków eterycznych. Należy także unikać kontaktu z dymem papierosowym oraz z zapachami, które mogą drażnić.
Warto pamiętać o tym, że niektóre potrawy mogą działać drażniąco na śluzówkę gardła. Należy do nich zaliczyć ostre lub słone potrawy, a także silne przyprawy. Ponadto alkohol oraz kofeina także niekorzystnie wpływają na błonę śluzową.