Medspan

Grypa – przyczyny, leczenie oraz diagnostyka

Grypa jest sezonową oraz powszechną chorobą, której szczyt zachorowań występuje w okresie jesienno – zimowym. Grypa nie kojarzy się z poważnym problemem zdrowotnym, lecz co roku są zgony spowodowane grypą. Jak przebiega diagnostyka oraz jakie są objawy grypy? O czym należy wiedzieć?

Spis treści

Czym jest grypa?

Grypa to choroba sezonowa wywołana przez wirusa grypy A, B lub C. Warto wiedzieć, że epidemiczne zachorowania są związane z infekcją wirusem A lub B, lecz częściej zachorowania są wywołane typem A.

Zakażenie jest przenoszone drogą kropelkową, czyli także można się zarazić po kontakcie ze skażonymi przedmiotami. Ponadto wirus również przenosi się ze zwierząt na ludzi.

Okres wylęgania wynosi od jednego do czterech dni. Średnio są to dwa dni. Warto wiedzieć, że człowiek zaraża dzień przed wystąpieniem objawów oraz nawet pięć dni po ustąpieniu dolegliwości. Natomiast małe dzieci zakażają nawet kilka dni przed objawami oraz powyżej dziesięciu dni po ustąpieniu objawów.

Objawy grypy

Należy pamiętać, że grypa może przyjmować przeziębienie, dlatego należy ze szczególnością różnicować dolegliwości.

Grypa charakteryzuje się nagłym wystąpieniem objawów. Początkowo są to objawy ogólne tj. uczucie zimna, gorączka, dreszcze, ból mięśni oraz głowy oraz złe samopoczucie. Następnie pojawiają się objawy związane z infekcją dróg oddechowych, czyli np. ból gardła, nieżyt nosa oraz suchy i męczący kaszel. Ponadto mogą występować inne objawy np. biegunka, nudności, wymioty, ból ucha, a także zapalenie krtani.

Warto wiedzieć, że u osób starszych, grypa może powodować zaburzenia świadomości.

Dolegliwości zazwyczaj utrzymują się kilka dni i powinny samoistnie ustąpić. Kaszel oraz uczucie osłabienia może się nawet utrzymać powyżej dwóch tygodni.

Grypa – diagnostyka

W diagnostyce wykorzystuje się m.in. testy antygenowe. Są one często wykonywane ze względu na niski koszt oraz szybkość otrzymania wyniku. Test można zakupić w aptece lub udać się do laboratorium celem wykonania badania. Niektóre stacjonarne placówki medyczne, posiadają testy, więc w ramach wizyty lekarskiej – pacjent może wykonać test.

Materiał do badania pobiera się zazwyczaj z jamy nosowo – gardłowej lub z gardła.

Leczenie grypy

Leczenie grypy w wielu sytuacjach jest związane ze stosowaniem leków dostępnych bez recepty, które zmniejszają występowanie objawów. Można zastosować leki przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Ponadto w leczeniu można zastosować leki dostępne na receptę, które są lekami przeciwwirusowymi, działającymi na wirusy z grupy A oraz B.

Antybiotyków nie stosuje się w leczeniu grypy, ponieważ nie ma wskazań medycznych. Antybiotykoterapię wykorzystuje się w sytuacji w której występują dodatkowe dolegliwości, które mogą sugerować zakażenie bakteryjne np. angina.

Leczenie zazwyczaj trwa średnio siedem dni, lecz objawy mogą się utrzymywać dłużej.

Przede wszystkim nie należy lekceważyć objawów grypy, ponieważ mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, włącznie ze zgonem. Może dojść także do wystąpienia powikłań np. zapalenia płuc oraz oskrzeli, zapalenia mięśnia sercowego, a także może wystąpić zaostrzenie astmy oraz choroby wieńcowej.

Profilaktyka grypy

W Polsce są dostępne szczepionki przeciw grypie, lecz zaledwie kilka procent społeczeństwa decyduje się na wykonanie szczepienia. Szczepionkę należy przyjmować raz w roku, ponieważ wirus grypy co roku wiele podtypów, które są modyfikowane.

Należy się izolować od osób chorych, a także unikać przebywania w skupiskach ludzi. Nie wolno zapomnieć o odpowiedniej higienie rąk.

Majewska A., Szydłowska N., Grypa: stan wiedzy, leczenie i zapobieganie. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2021
https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.18.1.1.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 15.06.2023