Medspan

Czym jest kaszel suchy?

Kaszel jest najczęstszym objawem infekcji górnych dróg oddechowych, lecz także może być objawem występującym w innych chorobach np. w raku płuca. W jaki sposób można odróżnić rodzaj kaszlu suchego od mokrego? Kiedy należy udać się na wizytę lekarską?

Spis treści

Kaszel suchy – informacje ogólne

Kaszel jest odruchem obronnym, którego celem jest oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub celem pozbycia się ciała obcego. Kaszel może być objawem w wielu chorobach i może być przewlekły lub ostry.

Kaszel ostry trwa mniej niż trzy tygodnie i najczęściej jest związany z infekcjami, a długość trwania kaszlu przewlekłego wynosi ponad osiem tygodni.

Kaszel suchy jest to tzw. kaszel nieproduktywny, czyli bez odksztuszania wydzieliny. Jest on najczęściej związany z zakażeniem wirusowym, chorobą śródmiąższową płuc, astmą, niewydolnością serca.

Warto pamiętać, że ten rodzaj kaszlu mogą również powodować leki np. inhibitory konwertazy angiotensyny, które stosuje się m.in. w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi.

Oprócz suchego kaszlu, objawom może towarzyszyć suchość w gardle, drapanie w gardle oraz kasłanie.

Kaszel suchy – przyczyny

Występowanie kaszlu suchego może być związane z wieloma przyczynami.

 • Zapalenie dróg oddechowych
 • Astma
 • Przewlekła obturacyjna choroba płuc
 • Nadwrażliwość oskrzeli
 • Alergia
 • Przyjmowanie leków
 • Obecność ciała obcego w drogach oddechowych
 • Dym papierosowy
 • Nowotwór płuc
 • Refluks przełykowo – żołądkowy
 • Przebywanie w pomieszczeniu klimatyzowanym

Leczenie kaszlu suchego

W leczeniu kaszlu suchego związanego z infekcją, stosuje się leki, które mają na celu zmniejszenie kaszlu. Leki stosuje się zazwyczaj w sytuacjach uporczywego kaszlu, który nawet może doprowadzić do wystąpienia wymiotów. W leczeniu wykorzystuje się preparaty zawierające m.in. dekstrometorfan, butamirat, kodeinę lewodropropizynę. Leki mogą mieć postać tabletek, jak również syropu. Niektóre z tych leków są dostępne bez recepty.

Leków przeciwkaszlowych, które są stosowane w ramach leczenia kaszlu suchego, nie wolno stosować w sytuacji wystąpienia kaszlu mokrego.

W leczeniu kaszlu nie infekcyjnego, należy wyeliminować przyczynę, która powoduje występowanie objawów.

Domowe sposoby

Istnieją domowe sposoby, które mogą pomóc w walce ze suchym kaszlem. Jednym ze sposobów jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza. W tym celu można zastosować przenośny nawilżacz powietrza. Kolejnym pomocnym sposobem może być wykonanie inhalacji np. z dodatkiem olejku eukaliptusowego.

W trakcie leczenia należy także pamiętać o tym, aby pić wodę lub wodę z miodem. Należy pamiętać o tym, aby woda miała temperaturę pokojową.

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel
E. Grabczak, K. Białek-Gosk, K. Krenke, M. Dąbrowska, Kaszel w codziennej praktyce klinicznej, Medical Education
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 4.09.2023