Medspan

Kaszel – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Kaszel jest jednym z częstych objawów infekcji górnych dróg oddechowych, lecz też może być objawem poważniejszych chorób. Kiedy kaszel powinien niepokoić? Jak przebiega diagnostyka oraz leczenie kaszlu?

Spis treści

Czym jest kaszel?

Kaszel jest mimowolnym skurczem, który jest spowodowany podrażnieniem błony śluzowej dróg oddechowych. Jest to odruch obronny, który ma za zadanie oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny.

Wyróżnia się kaszel mokry (z odkrztuszeniem wydzieliny) inaczej nazwany – produktywny oraz kaszel suchy (bez wydzieliny).

Przyczyny występowania kaszlu

Kaszel najczęściej jest związany z infekcją górnych dróg oddechowych, lecz także jest objawem innych chorób.

Kaszel ostry, czyli trwający krócej niż trzy tygodnie jest najczęściej objawem zakażenia wirusowego dróg oddechowych, a rzadziej – bakteryjnego. Występuje także w sytuacji zadławienia, atakach astmy, zapaleniu płuc oraz zatorowości płucnej.

Najczęściej kaszel przewlekły, czyli trwający ponad osiem tygodni, jest związany ze spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła w przebiegu przewlekłego nieżytu nosa.

Do innych przyczyny należy zaliczyć m.in.: astmę, przebycie infekcji górnych dróg oddechowych, refluks żołądkowo – przełykowy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, przyjmowanie niektórych leków, palenie papierosów, a także rak płuca.

Kaszel podostry trwa między trzy a osiem tygodni i jest związany najczęściej z przebytą infekcją.

Kaszel mokry często jest związany z rozstrzenie oskrzeli, astmą lub przewlekłym zapaleniem oskrzeli, a także z POChP.

Co warto wiedzieć o plwocinie?

Plwocina może mieć różnorodny wygląd, lecz pomaga w diagnostyce chorób.

  • Krwista – czyli z domieszką krwi, może być związana z układem oddechowym np. gruźlicą, ale także np. z układem krążenia.
  • Ropna – często związana z zapaleniem zatok przynosowych, płuc oraz oskrzeli. Jeżeli występuje nieprzyjemny zapach, to może sugerować na zakażenie bakteryjne.
  • Śluzowa (biaława) – najczęściej związana z POChP.
  • Różowa, pienista – związana najczęściej z niewydolnością serca oraz układem krążenia.

Leczenie kaszlu

Leczenie kaszlu jest dobrane indywidualne i ma na celu zlikwidowanie kaszlu lub zwiększenie wydzielania wydzieliny. W leczeniu stosuje się leki przeciwkaszlowe, które zazwyczaj stosuje się w kaszlu suchym. Substancjami, które wykorzystuje się są: kodeina, butamirat, dekstrometorfan i lewodropropizyna. Preparaty mają formę tabletek oraz syropu.

Natomiast w sytuacji występowania kaszlu mokrego, nie powinno się hamować odruchu kaszlowego. Kaszel ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych. Wręcz zaleca się stosowanie leków, które zwiększają ilość odksztuszanej wydzieliny. Są to leki mukolityczne w których głównymi substancjami czynnymi jest m.in. acetylocysteina, erdosteina oraz karbocysteina.

Domowe sposoby na kaszel

Nie ma naukowo udowodnionych metod domowego leczenia kaszlu. Natomiast niektórzy stosują miód, który ma działanie przeciwbakteryjne. Należy pamiętać, że miodu nie wolno podawać niemowlętom. Ponadto można zastosować nacieranie klatki piersiowej różnymi rodzaju preparatami dostępnymi bez recepty, a także zastosowanie ziół np. naparu kwiatu lipowego.

Niektórzy także przygotowują syrop z cebuli oraz stosują różnego rodzaju inhalacje na bazie ziół.

Należy pamiętać o tym, aby stosowanie ziół skonsultować z lekarzem, ponieważ mogą wchodzić z interakcje z innymi lekami.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 19.04.2023