Medspan

Jak nawilżać gardło przy infekcji?

W sezonie infekcyjnym, mnóstwo pacjentów skarży się na ból gardła oraz dolegliwości związane z gardłem. Jakie sposoby warto stosować, aby dolegliwości były mniej uciążliwe?

Nawilżanie gardła – sposoby

Podczas infekcji należy pamiętać o tym, aby nawadniać organizm. Gorączka oraz pot powodują, że organizm traci więcej wody, więc zwiększa się zapotrzebowanie. Zaleca się stosowanie wody w zwiększonej ilości (jeżeli nie ma przeciwwskazań) oraz wody z miodem (jeżeli nie ma przeciwwskazań). Warto wiedzieć, że miód nawilża błony śluzowe. Może to być bardzo przydatne w sytuacji w której pacjent odczuwa suchość w gardle. Herbata z dodatkiem imbiru będzie także dobrym rozwiązaniem.

W aptece są dostępne bez recepty, różne preparaty, które wspomagają walkę z ,,drapiącym” gardłem. Przed zastosowaniem należy przeczytać ulotkę, ponieważ produkty mogą wchodzić w interakcje z lekami. Najczęściej dostępne są spray’e do gardła, a także tabletki do ssania.

Należy pamiętać o tym, aby w pomieszczeniu utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza. Można zakupić nawilżacz powietrza lub zastosować domowe sposoby w postaci np. powieszenia mokrego ręcznika na kaloryferze.  Pomieszczenie należy także regularnie wietrzyć, a optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić ok. 21 st. C.

W walce z dolegliwościami związanymi z gardłem, może być także pomocna inhalacja z soli fizjologicznej lub olejków eterycznych. Należy także unikać kontaktu z dymem papierosowym oraz z zapachami, które mogą drażnić.

Warto pamiętać o tym, że niektóre potrawy mogą działać drażniąco na śluzówkę gardła. Należy do nich zaliczyć ostre lub słone potrawy, a także silne przyprawy. Ponadto alkohol oraz kofeina także niekorzystnie wpływają na błonę śluzową.

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/leki/suchosc-i-drapanie-w-gardle-domowe-sposoby-na-chore-gardlo-aa-uTtG-5tnh-zehJ.html
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 05.01.2024