Plastry antykoncepcyjne są wygodną metodą antykoncepcji hormonalnej, ponieważ plaster wystarczy przykleić raz w tygodniu. Ponadto ich odporność powoduje, że można nawet korzystać z kąpieli w basenie oraz różnych innych aktywności fizycznych. Owszem zdarza się, że plaster może się odkleić np. w wyniku przedostania się drobinek piasku, więc w takiej sytuacji należy postąpić zgodnie z zaleceniami producenta plastrów.
Osoby, które stosują plastry antykoncepcyjne nie muszą obawiać się tego, że z różnych przyczyn nie będą w stanie zażywać tabletek o określonej porze dnia co może skutkować mniejszą ochroną przed zajściem w nieplanowaną ciążę.
Z ciekawostek warto nadmienić, że pierwszy plaster antykoncepcyjny został zatwierdzony w 2001 roku przez Agencję Żywności Leków (FDA) i od tej pory, plastry są popularnym środkiem zapobiegającym zajście w ciąże.
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej może spowodować wzrost masy ciała, czyli popularne tycie. Jest to czynnik bardzo indywidualny. Tycie podczas stosowania antykoncepcji może być spowodowane estrogenami. W plastrach zazwyczaj zawarte są mniejsze dawki estrogenów, niż w lekach starszej generacji.
Dodatkowo stosowane leki mogą zwiększać apetyt, który może doprowadzić do zwiększenia masy ciała.
Warto pamiętać o tym, aby porozmawiać z lekarzem prowadzącym na temat zwiększonej masy ciała. Czasami po kilku miesiącach terapii, efekt tycia zmniejsza się, a czasami lekarz zarekomenduje inne leki.
Także warto zastanowić się nad tym, czy tycie jest związane ze stosowaniem antykoncepcji, ponieważ może być związane z niewłaściwym stylem życia np. ,,zajadanie” stresu, nieodpowiednia dieta.