Medspan

Andropauza – co to jest?

Andropauza, czyli inaczej męskie klimakterium. Jest to okres w życiu mężczyzny pomiędzy dojrzałością a starością. Jakie są objawy andropauzy? Czy andropauzę można leczyć? O czym warto pamiętać?

Spis treści

Czym jest andropauza?

Adropauza to czas w życiu mężczyzny, który występuje pomiędzy dojrzałością a starością. Najczęściej występuje po 50 roku życia i jest związany z szeregiem możliwie występujących objawów.

W trakcie andropauzy dochodzi do zmian w organizmie mężczyzny. Najczęściej pojawiają się zmiany fizyczne, które są związane z procesem starzenia się organizmu. Można zaobserwować spadek różnego rodzaju hormonów m.in.: testosteronu, estronu, estradiolu, melatoniny, DHEA oraz hormonu wzrostu.

Zmiany u każdego mężczyzny mogą wystąpić w różnym okresie czasu, ponieważ mogą one mieć związek z różnymi przyczynami.

  • Trybem życia
  • Predyspozycjami genetycznymi
  • Czynnikami zewnętrznymi

Warto wiedzieć, że andropauza może zmniejszyć płodność u mężczyzny.

Objawy andropauzy

Objawy związane z andropauzą mogą dotyczyć fizyczności, stanu emocjonalnego oraz sfery seksualnej.

U mężczyzn może zacząć się zwiększać masa ciała, wzrost insulinooporności, a także może pojawić się stan przedcukrzycowy. Ponadto może także wzrosnąć ciśnienie tętnicze krwi, a skóra stać się bardziej owłosiona.

Pacjenci skarżą się także na zaburzenia snu, zmęczenie, ogólne osłabienie, brak apetytu oraz dolegliwości bólowe. Warto wiedzieć, że u mężczyzn mogą się także pojawić uderzenia gorąca, kołatanie serca oraz duża potliwość.

Niektórzy mężczyźni mają także problem z oddawaniem moczu ze względu na przerost prostaty, a także mogą wystąpić zaburzenia erekcji oraz niskie libido.

W trakcie andropauzy mogą także wystąpić zaburzenia lęgkwe, niepokój oraz objawy nerwicy, a także problemy z pamięcią oraz koncentracją.

Leczenie andropauzy

Nie ma możliwości leczenia andropauzy. Jedynie można stosować terapie, która będzie miała na celu zmniejszenie występujących dolegliwości. Zazwyczaj lekarze zalecają stosowanie testosteronu, lecz musi być on stosowany pod ścisłą kontrolą lekarza. Ponadto wykorzystuje się leki mające na celu redukcje problemów związanych z zaburzeniem erekcji oraz przerostem prostaty.

Andropauza a domowe sposoby leczenia

Objawy związane z andropauzą można spróbować zniwelować stosując domowe sposoby. Warto zwiększyć aktywność fizyczną, lecz należy pamiętać, aby była ona dostosowana indywidualnie. Z diety powinno się wyeliminować wszelkie używki, a także należy stosować zbilansowaną dietę.

Andropauza i proces starzenia się a jakość życia mężczyzn po 50. roku życia. Walaszek K, Tomala B, Kowalska I, Rej-Kietla A. Forum Medycyny Rodzinnej 2017
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 09.09.2023