Anemia w ciąży może wzbudzać strach u kobiety, dlatego jakie informacje warto wiedzieć? Jakie jest leczenie i czy anemia w ciąży jest groźna? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
Anemia w ciąży – czym jest?
Spis treści
Anemia w ciąży często jest związana ze wzrostem objętości krwi krążącej w organizmie ciężarnej kobiety. Objętość osocza zwiększa się szybciej niż liczba erytrocytów, więc taka sytuacja doprowadza do spadku hematokrytu i w efekcie powstaje fizjologiczna anemia ciężarnych.
Warto wiedzieć, że lekarz powinien poszukać również przyczyny takiego stanu oraz wdrożyć odpowiednie leczenie, ponieważ niedokrwistość może mieć wpływ na płód.
Zazwyczaj powodem jest niedobór m.in. żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12. Niedobór może wynikać, że zwiększonego zapotrzebowania oraz może być spowodowany utratą z powodu np. wymiotów.
Objawy anemii w ciąży
Głównym objawem niedokrwistości w ciąży jest przewlekłe zmęczenie. Ponadto może pojawić się drażliwość, problemy z koncentracją, wypadanie włosów, łamliwość paznokci oraz zmniejszona tolerancja na wysiłek. Nie można także lekceważyć bladości oraz kołatania serca.
Niektóre z tych objawów mogą być związane z ciążą, dlatego należy przeprowadzić diagnostykę.
Leczenie niedokrwistości w ciąży
Przede wszystkim ciężarna powinna dobrać odpowiednią dietę, która powinna być bogata w żelazo oraz witaminę C, która ułatwia wchłanianie żelaza.
Ponadto lekarz może zalecić stosowanie leków, które mają na celu poprawę parametrów morfotycznych krwi.
Warto wiedzieć, że nie wolno lekceważyć objawów anemii, ponieważ anemia może doprowadzić do wystąpienia wad u płodu oraz do poronienia.