Anhedonia jest objawem różnych chorób psychicznych i jest to zmniejszona dolność do odczuwania przyjemność albo jej całkowity brak. W jaki sposób przebiega proces diagnostyczny? Jak się leczy anhedonię?
Spis treści
Anhedonia – co to jest?
Anhedonia to inaczej brak przyjemności. Jest to objaw występujący w wielu chorobach psychicznych. Osoba, która cierpi na anhedonię nie jest w stanie czerpać przyjemności. Nawet z sytuacji, które w przeszłości były kwalifikowane jako coś przyjemnego.
Można wyróżnić trzy rodzaje anhedonii: społeczną, antycypacyjną, konsumpcyjną.
Anhedonia konsumpcyjna jest to brak odczuwania przyjemności w sytuacji ,,nagrody”. Natomiast anhedonia antycypacyjna występuje wtedy, gdy pacjent nie odczuwa przyjemności z oczekiwania na realizacje określonego celu. Nie jest zmotywowany do jego realizacji. Osoby, które zmagają się z anhedonią społeczną, nie odczuwają przyjemności z interakcji społecznych.
Przyczyny anhedonii
Anhedonia jest objawem, który może pojawić się w przebiegu różnych chorób psychicznych. Najczęściej jest ona związana z depresją, a także może występować u pacjentów, którzy mają zdiagnozowaną schizofrenię. Ponadto anhedonia może być także obecna u osób, które zmagają się z różnymi uzależnieniami.
Można także wyróżnić tzw. anhedonię polekową, która nie jest właściwym określeniem, lecz jest to zjawisko związane ze stosowaniem leków przeciwdepresyjnych.
Anhedonia wynika z nieprawidłowości, które są związane z neuroprzekaźnikami dopaminy w tzw. układzie nagrody w mózgu. Dodatkowo również endorfiny mają wpływ na czerpanie satysfakcji oraz odczuwanie przyjemności.
Leczenie anhedonii
Anhedonia nie jest chorobą, lecz objawem, dlatego należy leczyć chorobą podstawową, która powoduje występowanie dolegliwości. W leczeniu zaburzeń depresyjnych, stosuje się leczenie przeciwdepresyjne. W sytuacji wystąpienia anhedonii polekowej – zaleca się zmianę terapii, jeżeli jest to możliwe.
U pacjentów u których anhedonia została zdiagnozowana w przebiegu schizofrenii, stosuje się leki przeciwpsychotyczne należące do tzw. trzeciej generacji.
W przebiegu anhedonii związanej z uzależnieniem, należy zachować abstynencje, a leczenie można wspierać działaniami psychologicznymi i/lub psychoterapeutycznymi.
Czas trwania anhedonii
Czas trwania anhedonii jest uzależniony od przyczyny, która ją powoduje. Zatem istotne jest leczenie choroby podstawowej, które może doprowadzić do wyeliminowania lub ustąpienia anhedonii.
Materiały pomocnicze
Bilikiewicz A., Strzyżewski W.: Psychiatria: podręcznik dla studentów medycyny. Warszawa, PZWL