Medspan

Antykoncepcja hormonalna – fakty i mity

Kobiety, które świadomie podchodzą do posiadania dzieci coraz częściej decydują się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Obecnie uznawana jest ona za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Okazuje się jednak, że wiele pań nie do końca wie, co to jest antykoncepcja hormonalna. Do tego kobiety wierzą w cały szereg mitów związanych z tabletkami antykoncepcyjnymi. Spróbujemy rozprawić się z tymi najbardziej popularnymi.

Spis treści

Co to jest antykoncepcja hormonalna?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym w ogóle jest antykoncepcja hormonalna. Mianem antykoncepcji określa się ogół środków i metod, których celem jest zapobieganie ciąży. Metody antykoncepcyjne dzieli się na naturalne, mechaniczne oraz hormonalne. Antykoncepcja hormonalna zaliczana jest właśnie do tych ostatnich. Opiera się ona na hormonach płciowych, które wpływają na płodność kobiety. Hamują owulację i zmieniają konsystencję kobiecego śluzu, co sprawia, że zapłodnienie staje się niemożliwe.

Metody hormonalne antykoncepcji to:

  • tabletki antykoncepcyjne;
  • plastry antykoncepcyjne;
  • wkładki domaciczne.

Wyróżnia się również krążki dopochwowe, a także zastrzyk antykoncepcyjny, którego stosowanie wielu lekarzy jednak odradza. Warto dodać, że dostępne są również chemiczne środki antykoncepcyjne, do których zalicza się między innymi żele plemnikobójcze.

Czy tabletki antykoncepcyjne powodują tycie?

Zarówno tabletki antykoncepcyjne, jak i plastry antykoncepcyjne to dzisiaj preparaty, które nie powodują tycia. Tymczasem wiele pań rezygnuje z ich stosowania w obawie właśnie przed przybieraniem na wadze. Tabletki stosowane przez laty mogły faktycznie prowadzić do nadprogramowych kilogramów. Te, które lekarze przepisują dzisiaj nie wywołują już takiego efektu lub ten efekt jest widoczny u niewielkiej ilości kobiet.

Prowadzone badania jasno wskazują, że dobrze dobrana antykoncepcja hormonalna nie prowadzi ani do wzrostu łaknienia, ani zatrzymywania wody w organizmie. Jeśli kobieta zauważy u siebie skutki uboczne stosowania tabletek, powinna jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem, który podejmie decyzję o zmianie stosowanej metody.

E-recepta tabletki antykoncepcyjne to usługa w której można otrzymać e-receptę na antykoncepcje w ramach zdalnej konsultacji lekarskiej. 

Czy tabletki antykoncepcyjne zmniejszają ochotę na seks?

Szukając odpowiedzi na pytanie jak działa antykoncepcja hormonalna, wiele pań szczególną uwagę zwraca na wpływ antykoncepcji na libido. Powszechne jest przekonanie, że tabletki negatywnie wpływają na ochotę na seks. Wyjaśnienie jest proste.

Oczywiście u niektórych pań może dochodzić do spadku libido. Jest to jeden z częściej występujących skutków ubocznych. Co jednak ważne, jeśli kobieta zauważy u siebie taki objaw, nie musi załamywać rąk. Czasem wystarczy zmienić tabletki na inne, aby problem zniknął. Lekarz zawsze przeanalizuje również przypadek pacjentki. Może okazać się, że zmniejszenie ochoty na seks nie będzie miało nic wspólnego z antykoncepcją, a będzie wynikać na przykład ze stosowania innych leków, nadmiernego stresu czy problemów w relacji z partnerem.

Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych prowadzi do bezpłodności?

Antykoncepcja hormonalna to skuteczna antykoncepcja. Jest ona jednocześnie naprawdę bezpieczna. Odpowiadając na pytanie jak działają tabletki antykoncepcyjne, należy jasno zaznaczyć, że nigdy nie prowadzą one do bezpłodności.

Wiele kobiet jest przekonanych, że długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej doprowadzi do niemożności zajścia w ciążę. Jest to przekonanie całkowicie błędne. Co więcej, jak wynika z dostępnych obecnie informacji, hormonalna antykoncepcja dla kobiet może wiązać się ze zwiększoną płodnością. Chodzi o okres kilku miesięcy od odstawienia.

Lekarze wskazują również na zdecydowanie większą częstotliwość ciąży mnogiej u kobiet, które odstawiły antykoncepcję hormonalną i krótko po tym zdecydowały się na posiadanie potomstwa.

Antykoncepcja hormonalna to obecnie szeroki wybór metod, których skuteczność stosowania jest naprawdę wysoka. Są one w  bezpieczne, a ewentualne efekty uboczne pojawiają się naprawdę rzadko. W przypadku ich wystąpienia w zupełności wystarczająca jest często zmiana metody na inną bądź wybór innego środka w obrębie tej samej metody.

Recepta na tabletki antykoncepcyjne może być wystawiona przez każdego lekarza, który ma uprawienia do wystawiania e-recept, lecz wdrożenie leczenia, czyli dobór środka antykoncepcyjnego powinin dokonać ginekolog. 

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 01.11.2022