Badanie rezonansem magnetycznym jest popularną metodą diagnostyki obrazowej. Jest to badanie nieinwazyjne i trwające do kilkudziesięciu minut. Jak przebiega badanie? W jaki sposób przygotowania się do wykonania badania rezonansem?
Spis treści
Na czym polega badanie MRI?
Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne badanie, które umożliwia obrazowanie narządów oraz tkanek w ciele. Rezonans wykorzystuje polega magnetyczne, a także generowane komputerowo – fale radiowe.
Czas badania jest uzależniony od rodzaju badania, które zazwyczaj trwa kilkadziesiąt minut.
Rezonans magnetyczny – wskazania do wykonania badania
Badania przeprowadzone przy użyciu rezonansu magnetycznego mają wszechstronne zastosowanie. Uzyskane wyniki mogą pomóc w diagnostyce, lecz także w ramach kontroli leczenia np. choroby nowotworowej. Badanie jest pomocne w diagnostyce wielu chorób, ponieważ każda część ciała może zostać poddana badaniu.
MRI – przeciwwskazania
Zazwyczaj badanie można wykonać u większości pacjentów, lecz istnieją bezwzględne przeciwwskazania do przeprowadzania badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Badania nie wolno wykonać u osób, które mają wszczepione metalowe elementy (m.in. protezy, implanty ślimakowe). Ponadto istnieją także tzw. przeciwwskazania względne, czyli sytuacje w których to lekarz decyduje o tym, czy można wykonać badanie. Do takich sytuacji należy m.in. ciąża w pierwszym trymestrze, klipsy naczyniowe, kardiowerter/defibrylator, stymulator serca, aparaty ortodontyczne, neurostymulatory, implanty stomatologiczne, stenty oraz stabilizacja ortopedyczne.
Ponadto badanie może stwarzać problem dla osób, które mają klaustrofobię, ponieważ pacjent musi leżeć przez kilkadziesiąt minut w ciasnej komorze.
W przypadku podania kontrastu, przeciwwskazaniem do jego podania jest m.in. niewydolność nerek oraz uczulenie na środek kontrastowy.
Przygotowanie do badania
Standardowe badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Jeżeli zostanie podany środek kontrastowy, to pacjent nie powinien spożywać pokarmów na dwie godziny przed badaniem. Dodatkowo powinien posiadać aktualny wynik badania poziomu kreatyniny.
Przed badaniem należy zdjąć wszelkie metalowe elementy (m.in. biżuterię, zegarek, pasek, aparat słuchowy itp.).
W niektórych sytuacjach, głównie u dzieci – badanie wykonuje się w sedacji, czyli lekarz anestezjolog podaje leki, które mają na celu ,,uśpienie” dziecka. U małych dzieci trudno jest przeprowadzić badanie bez zastosowania odpowiednich leków. W niektórych placówkach medycznych, również badanie w sedacji może być wykonane u osoby dorosłej.