Biegunka ze stresu (biegunka stresowa) jest problematyczną dolegliwością zdrowotną, ze względu na rozwolnienie, które może towarzyszyć w sytuacjach stresowych. Poznaj zalezności biegunka a stres.
Stres wpływa na nasz organizm w tym na działanie układu pokarmowego. Stres, złość, a także lęk pobudzają układ współczulny, który ma przygotować do walki lub ucieczki, a więc mobilizuje organizm. Krew zaczyna szybciej krąży, serce przyspiesza, ciśnienie się podnosi a mięśnie napinają, tak zaczyna się biegunka z nerwów (biegunka stresowa)
Biegunka, która pojawia się w sytuacjach stresowych jest sygnałem, aby skorzystać z pomocy specjalisty np. psychologa, psychoterapeuty, czy psychiatry. Ten rodzaj dolegliwości jest zazwyczaj leczony w ramach psychoterapii lub stosując farmakoterapię np. leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe.
Przewlekły stres ma bardzo negatywny wpływ na organizm. Zarówno w kwestiach somatycznych, jak również psychicznych, dlatego nie należy lekceważyć tego problemu.
Stres biegunka na tle nerwowym – co można zrobić?
Dolegliwości związane z biegunką na tle nerwową mogą być zmniejszone poprzez stosowanie technik relaksacyjnych, nauki radzenia sobie ze stresem, medytacji, czy w ramach psychoterapii. Należy dbać o komfort psychiczny na który wpływ ma wiele czynników jak np. odpowiednia długość oraz efektywność snu, zdrowa dieta, czas wolny.
Należy pamiętać o tym, że biegunka na tle psychicznym może się pogłębiać i występować coraz częściej, doprowadzając nawet do powstania fobii społecznego, dlatego należy zadbać o zdrowie psychiczne.
Leki na biegunkę stosuje się w ramach leczenia biegunki. Większość z nich jest dostępna bez recepty, lecz zazwyczaj pomagają one w sytuacji w której biegunka jest wywołana wirusami lub bakteriami.