Ból gardła może być objawem rozwijającej się infekcji, więc dolegliwości może powodować zaniepokojenie w sytuacji w której dziecko lub dorosły musi przyjąć szczepionkę. Zatem czy można się zaszczepić odczuwając ból gardła?
Jeszcze do niedawna to lekarz kwalifikował do przyjęcia szczepionki, więc wszelkie dolegliwości były konsultowane podczas wizyty lekarskiej, która była realizowana tuż przed szczepieniem. Natomiast przed szczepieniem na COVID-19 lub przeciw grypie, wywiad może przeprowadzić również farmaceuta lub pielęgniarka.
Lekki ból gardła nie jest przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 lub przeciw grypie, lecz są szczepienia, które należy wykonać będąc w pełni zdrowia.
Jeżeli oprócz bólu gardła pojawił się zielony, ropny katar oraz kaszel, to szczepienie należy odłożyć w czasie. Ponadto zazwyczaj nie przyjmuje się szczepionki jeżeli wystąpiła gorączka lub stan podgorączkowy.
Dodatkowo lekki kaszel oraz przeźroczysty kaszel również nie zawsze są przeciwwskazaniem do szczepienia, ponieważ mogą to być objawy alergii sezonowej lub całorocznej.
Jeżeli ból gardła się nasila, to również warto odłożyć szczepienie, ponieważ może to być zwiastun rozwijającej się infekcji. Szczepionka aktywuje układ immunologiczny, więc po przyjęciu szczepionki, objawy toczącej się infekcji wirusowej lub bakteryjnej mogą się nasilić. Jest to szczególnie niebezpieczne u osób, które mają obniżoną odporność immunologiczną.
Wszelkie wątpliwości związane z bólem gardła oraz kwestią szczepienie powinny być skonsultowane z lekarzem lub pielęgniarką.