Medspan

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne to najpopularniejsza metoda antykoncepcyjna stosowana przez kobiety. Panie cenią ją za wygodę i wysoką skuteczność.

Jeśli tabletki zażywane są zgodnie z zaleceniami, ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę jest naprawdę niewielkie. Należy jednak pamiętać, że ich działanie może zostać osłabione. Pojawia się w związku z tym pytanie, co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

Wiedzę na ten temat powinna mieć każda kobieta, która chce świadomie podchodzić do posiadania dzieci i swojej płodności.

Spis treści

Czym są tabletki antykoncepcyjne?

Są to środki hormonalne, których zadaniem jest niedopuszczanie do owulacji. Zmieniają one również śluz kobiecy, utrudniając przedostawania się plemników. Obecnie w sprzedaży dostępny jest szeroki wybór preparatów tego rodzaju, co oznacza, że lekarz z łatwością dobierze preparat odpowiedni dla każdej pacjenci. W razie wystąpienia skutków ubocznych nie jest problemem zmiana tabletek na inne.

Przy wyborze tabletek antykoncepcyjnych zawsze należy uwzględnić:

  • stan zdrowia pacjentki;
  • styl życia, jaki prowadzi;
  • jej masę ciała.

Tabletki są skuteczne, a ich stosowanie w pełni bezpieczne. Wystarczy zażywać je regularnie o zbliżonej porze, aby szanse na zajście w ciążę były niewielkie.

Wiele kobiet pyta, od kiedy działają tabletki antykoncepcyjne. Lekarze ginekolodzy podkreślają, że działanie takich środków rozpoczyna się już od przyjęcia pierwszej tabletki, lecz w zależności od informacji producenta – przez określony czas należy stosować dodatkowę metodę zabezpieczeń. 

Jakie leki obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Odpowiadając na pytanie czy biorąc tabletki antykoncepcyjne można zajść w ciążę, należy jasno zaznaczyć, że prawdopodobieństwa zwiększa się w przypadku zażywania niektórych leków.

Wiele środków znacznie obniża bowiem skuteczność antykoncepcji hormonalnej tego typu, co skutkuje koniecznością stosowania dodatkowego zabezpieczenia, na przykład prezerwatywy.

Do leków, które mogą obniżać skuteczność antykoncepcji zalicza się:

  • antybiotyki;
  • leki antydepresyjne;
  • leki przeciwpadaczkowe;
  • leki przeciwwirusowe.

Jeśli chodzi o antybiotyki, to największe ryzyko zajścia w ciąże ma miejsce podczas stosowania tych zawierających w swoim składzie amoksycylinę, tetracyklinę oraz kotrimoksazol. Panie muszą pamiętać, że również wszystkie środki o działaniu przeczyszczającym nie wpływają dobrze na skuteczność antykoncepcji hormonalnej.

Czy alkohol ma wpływ na działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Wiele kobiet zastanawiających się nad tym, co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych ma na myśli alkohol. Sam w sobie nie jest czynnikiem wpływającym na działanie antykoncepcji hormonalnej.

Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość alkoholu może zawsze doprowadzić do wymiotów. Jeśli będą one miejsce miały krótko po zażyciu preparatu, zachodzi ryzyko, że tabletka nie wchłonęła się do organizmu. Wówczas niezbędne jest zastosowanie dodatkowej metody.

Podobnie dzieje się w przypadku grypy jelitowej, a także innych schorzeń przebiegających z wymiotami oraz biegunką.

Jak witamina C wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Mówiąc o tym, co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, należy wspomnieć o witaminie C. Aby mieć pewność, że działanie antykoncepcji nie jest zmniejszone, nie możesz przekraczać dziennie dawki 1000 mg.

Pamiętaj przy tym, że kwas askorbinowy jest zawarty nie tylko w zażywanych przez Ciebie suplementach diety. Dostarczają go również warzywa i owoce. Obfitują w niego między innymi czarne porzeczki oraz natka pietruszki.

Warto w tym miejscu wspomnieć również o soku grejpfrutowym, który wpływa na działanie wielu leków, w tym również środków antykoncepcyjnych. Aby mieć pewność, że ryzyko nieplanowanej ciąży nie wzrośnie, między wypiciem soku z grejpfruta a zażyciem tabletek musisz zachować odstęp wynoszący minimum dwie godziny.

Pamiętaj, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, czy Twoje tabletki na pewno zadziałają, sięgnij po dodatkową metodę. Świetnie sprawdzi się na przykład prezerwatywa.

https://www.poradnikzdrowie.pl/seks/antykoncepcja/antykoncepcja-co-oslabia-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych-aa-CLfa-mowE-B939.html
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 12.11.2022