Medspan

Skuteczna antykoncepcja dla kobiet i mężczyzn

Coraz więcej mówi się o konieczności świadomego podejścia do posiadania dzieci. Nie ma nic dziwnego, że rosnącą popularnością cieszy się skuteczna antykoncepcja, która chroni przed niechcianą ciążą. Kiedy mówimy o antykoncepcji, warto wspomnieć, że dostępne są różne jej rodzaje. Jedne powstały z myślą o kobietach, inne adresowane są do mężczyzn. Zobaczmy, na jakie metody mogą postawić panie, a co pozostaje mężczyznom.

Spis treści

Czy są dostępne tabletki antykoncepcyjne dla panów?

Jeśli chodzi o rodzaje antykoncepcji, to panie najchętniej sięgają po tabletki antykoncepcyjne. Coraz więcej pytań dotyczy tego, czy również panowie mogą sięgnąć po taki sposób zapobiegania niechcianej ciąży. Obecnie niestety takiej metody nie ma. Naukowcy intensywnie pracują jednak nad tym, aby panowie mieli do swojej dyspozycji również hormonalne metody zapobiegania ciąży. Tabletki antykoncepcyjne dla panów miałyby hamować rozwój plemników.

Prezerwatywy jako popularna metoda

Antykoncepcja dla mężczyzn to przede wszystkim prezerwatywy. To najbardziej popularna metoda mechaniczna, która znana jest na całym świecie. Prezerwatywy nie dopuszczają do tego, aby plemniki w ogóle znalazły się w pochwie kobiety. W efekcie nie mogą one dotrzeć do komórki jajowej, nawet, jeśli ta jest w pełni dojrzała. Prezerwatywy wykonuje się z niezwykle cienkiego lateksu. Dostępne są również te zrobione z poliuretanu bądź poliizoprenu. W sprzedaży panowie znajdą te różniące się grubością, stopniem nawilżenia, kolorem, zapachem. Producenci oferują te z wypustkami, a także te smakowe. Z łatwością można wybrać te, które idealnie wpisują się w indywidualne preferencje. Sięgając po prezerwatywy, warto pamiętać, że ich skuteczność oceniana jest na poziomie 98%. Przekładając to na bardziej praktyczny język, oznacza to, że w ciągu dwunastu miesięcy dwie pary na sto, które stosują wyłącznie prezerwatywy, zajdą w ciążę.

Wazektomia - co to jest?

Kolejną metodą antykoncepcji dostępną dla mężczyzn jest wazektomia. Jest to rozwiązanie, które może okazać się trwałe. Polega na zablokowaniu bądź przecięciu nasieniowodów, które są niezbędne do tego, aby plemniki z jąder mogły trafić do penisa. Wielu panów obawia się, że po wazektomii nie będą mieć erekcji bądź wytrysku. Należy jasno zaznaczyć, że ta antykoncepcja dla mężczyzn nie wpływa w żaden sposób na funkcje seksualne panów. Skuteczność wazektomii oceniana jest na 99%. Mężczyźni, którzy rozważają poddanie się wazektomii powinni poważnie się zastanowić nad tą decyzją. Zabieg jest odwracalny jedynie w niektórych przypadkach.

Antykoncepcja dla kobiet - jakie są dostępne metody?

Przedstawicielki płci pięknej mają do wyboru o wiele więcej metod zapobiegania ciąży niż panowie. W grę wchodzą:

  • tabletki antykoncepcyjne;
  • plastry antykoncepcyjne;
  • zastrzyki antykoncepcyjne.

Panie mogą zdecydować się również na wkładki i spirale antykoncepcyjne.

Co warto wiedzieć o tabletkach antykoncepcyjnych?

Pigułki antykoncepcyjne zawierają substancje syntetyczne, które są odpowiednikami żeńskich hormonów płciowych. Mają one za zadanie blokować owulację.

Wyróżnia się następujące tabletki antykoncepcyjne:

  • jednoskładnikowe;
  • dwuskładnikowe.

Te pierwsze to tak zwane minipigułki, w których składzie znajduje się wyłącznie jeden hormon. Panie często się ich obawiają, sądząc, że są one zdecydowanie mniej skuteczne. Tymczasem okazuje się, że cechują się one równie wysoką skutecznością, jak tabletki dwuskładnikowe. Ich atutem jest to, że mogą stosować je nawet te kobiety, które karmią dziecko piersią. W tabletkach dwuskładnikowych znajdują się odpowiedniki zarówno estrogenu, jak i progestagenu.

E-recepta jest wymagana, aby móc korzystać z tej formy antykoncepcji. 

Czym charakteryzują się plastry antykoncepcyjne?

Plastry antykoncepcyjne to skuteczna antykoncepcja dla kobiet, która jest bezpieczna i przezskórna. Wystarczy nakleić w wybranym miejscu plaster, aby nie obawiać się zajścia w niechcianą ciążę. Metoda ta jest niezwykle bezpieczna. Kobiety ją stosujące podkreślają, że jest wyjątkowo wygodna. Nie trzeba codziennie pamiętać o zażyciu tabletki. Plastry sprawdzają się więc w przypadku tych pań, które są roztargnione i mają problem z pamiętaniem o codziennym połknięciu leku.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 03.11.2022
https://upacjenta.pl/poradnik/srodki-antykoncepcyjne-dla-mezczyzn-rodzaje-i-skutecznosc