Medspan

Tabletki antykoncepcyjne bez recepty – czy to możliwe?

Tabletki antykoncepcyjne są bardzo często stosowane przez kobiety w ramach zapobiegania zajściu w niechcianą ciążę. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów hormonalny, lecz wszystkie tabletki antykoncepcyjne są dostępne wyłącznie na e-receptę.

W Polsce antykoncepcja hormonalna jest dostępna z przepisu lekarza, czyli trzeba mieć e-receptę, aby zakupić tabletki hormonalne. Przez kilka lat były dostępne bez recepty tabletki dzień po, czyli stosowane w ramach antykoncepcji awaryjnej. Niestety obecnie również na ten rodzaj tabletek należy posiadać odpowiedni dokument. Recepta na tabletki antykoncepcyjne online jest ciekawym rozwiązaniem, jeżeli środki antykoncepcyjne są stosowane w ramach kontynuacji leczenia.

Tabletki antykoncepcyjne są z przepisu lekarza, ponieważ jest wiele różnych tabletek tzn. jednofazowe, dwufazowe, trójfazowe, jednoskładnikowe i dwuskładnikowe, dlatego lekarz ginekolog powinien dobrać odpowiednie tabletki. Antykoncepcja hormonalna ma skutku uboczne, dlatego osoba z odpowiednim wykształceniem musi wybrać odpowiedni preparat biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia kobiety oraz historię choroby. Niekiedy przed wdrożeniem antykoncepcji, lekarz zaleci wykonanie badań laboratoryjnych, a także przeprowadzi badanie ginekologiczne.

Należy pamiętać o tym, że niektóre tabletki hormonalne zmniejszą ryzyko powstania niektórych nowotworów, lecz mogą zwiększać ryzyko – innych. Zatem należy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza w kwestii wykonywania badań profilaktycznych. Ponadto kobieta powinna wykonać raz w roku USG piersi oraz udać się na konsultacje stacjonarną do ginekologa. Oczywiście w razie wystąpienia niepokojących objawów, powinna niezwłocznie się skontaktować z lekarzem.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 18.10.2022