Medspan

Czym jest kaszel palacza?

Kaszel występujący u osób, którzy palą papierosy jest bardzo często lekceważony. Warto wiedzieć, że może on być objawem choroby nowotworowej. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Co warto wiedzieć?

Spis treści

Kaszel palacza – co to jest?

Kaszel palacza jest to kaszel występujący u osób, które palą papierosy. Kaszel powstaje na skutek podrażnienia dróg oddechowych, które są podrażniane przez dym papierosowy. Kaszlu nie można lekceważyć, ponieważ może mieć związek z różnymi chorobami np. przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) jak również z nowotworem płuc.

Warto wiedzieć, że kaszel palacza może także występować u osób, które są narażone na wdychanie dymu papierosowego, czyli może występować u tzw. biernych palaczy.

Charakterystyka kaszlu

Kaszel występujący u palaczy jest najczęściej kaszlem produktywnym, czyli powoduje odksztuszanie gęstej wydzieliny.  Warto wiedzieć, że w drogach oddechowych jest obecny śluz, którego zadaniem jest zatrzymywanie szkodliwych substancji, które dostają się do organizmu. W przypadku kaszlu palacza, dochodzi do sytuacji w której jest nadprodukcja śluzu, która jest wynikiem patologicznego rozrostu gruczołów śluzowych.

Kaszel może być drażniący, gwałtowny, a także uporczywy. Często występuje tuż po przebudzeniu. Im dłużej trwa nałóg, tym kaszel może coraz bardziej doskwierać.

Należy pamiętać o tym, że przewlekły kaszel może być objawem innych chorób np.:

  • nowotworu płuc,
  • gruźlicy,
  • POChP,
  • rozedmy płuc,
  • astmy oskrzelowej,
  • zapalenia oskrzeli.

Diagnostyka

W diagnostyce stosuje się badania obrazowe tj. RTG klatki piersiowej, rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Należy także wykonać testy alergiczne oraz spirometrię. Ponadto zaleca się także konsultacje u laryngologa. Niekiedy może być także konieczne wykonanie bronchofiberoskopii.

Leczenie kaszlu palacza

Leczenie polega głównie na rzuceniu palenia. Lekarze może zalecić stosowanie leków na receptę lub bez recepty, które mają na celu łagodzenie występujących dolegliwości. Zazwyczaj są to tabletki, syropy lub zioła.

Można także zastosować inhalacje, które mają na celu nawilżenie błony śluzowej dróg oddechowych. Natomiast odpowiednie nawodnienie organizmu spowoduje, że odksztuszana wydzielina będzie rzadsza. Nie można także zapomnieć o odpowiednim nawilżeniu powietrza w pomieszczeniach, a także należy regularnie wietrzyć.

Należy pamiętać o tym, że kaszel palacza może występować mimo rzucenia palenia papierosów.

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/objawy/kaszel-palacza-kaszel-po-papierosach-objawy-i-leczenie-aa-Rmpz-qkce-U6rq.html
Kaszel palacza – objawy, leczenie. Jak sobie z nim radzić?
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 06.01.2024