Kaszel jest najczęstszym objawem infekcji górnych dróg oddechowych, lecz także może być objawem występującym w innych chorobach np. w raku płuca. W jaki sposób można odróżnić rodzaj kaszlu suchego od mokrego? Kiedy należy udać się na wizytę lekarską?
Spis treści
Kaszel suchy – informacje ogólne
Kaszel jest odruchem obronnym, którego celem jest oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub celem pozbycia się ciała obcego. Kaszel może być objawem w wielu chorobach i może być przewlekły lub ostry.
Kaszel ostry trwa mniej niż trzy tygodnie i najczęściej jest związany z infekcjami, a długość trwania kaszlu przewlekłego wynosi ponad osiem tygodni.
Kaszel suchy jest to tzw. kaszel nieproduktywny, czyli bez odksztuszania wydzieliny. Jest on najczęściej związany z zakażeniem wirusowym, chorobą śródmiąższową płuc, astmą, niewydolnością serca.
Warto pamiętać, że ten rodzaj kaszlu mogą również powodować leki np. inhibitory konwertazy angiotensyny, które stosuje się m.in. w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi.
Oprócz suchego kaszlu, objawom może towarzyszyć suchość w gardle, drapanie w gardle oraz kasłanie.
Kaszel suchy – przyczyny
Występowanie kaszlu suchego może być związane z wieloma przyczynami.
- Zapalenie dróg oddechowych
- Astma
- Przewlekła obturacyjna choroba płuc
- Nadwrażliwość oskrzeli
- Alergia
- Przyjmowanie leków
- Obecność ciała obcego w drogach oddechowych
- Dym papierosowy
- Nowotwór płuc
- Refluks przełykowo – żołądkowy
- Przebywanie w pomieszczeniu klimatyzowanym
Leczenie kaszlu suchego
W leczeniu kaszlu suchego związanego z infekcją, stosuje się leki, które mają na celu zmniejszenie kaszlu. Leki stosuje się zazwyczaj w sytuacjach uporczywego kaszlu, który nawet może doprowadzić do wystąpienia wymiotów. W leczeniu wykorzystuje się preparaty zawierające m.in. dekstrometorfan, butamirat, kodeinę lewodropropizynę. Leki mogą mieć postać tabletek, jak również syropu. Niektóre z tych leków są dostępne bez recepty.
Leków przeciwkaszlowych, które są stosowane w ramach leczenia kaszlu suchego, nie wolno stosować w sytuacji wystąpienia kaszlu mokrego.
W leczeniu kaszlu nie infekcyjnego, należy wyeliminować przyczynę, która powoduje występowanie objawów.
Domowe sposoby
Istnieją domowe sposoby, które mogą pomóc w walce ze suchym kaszlem. Jednym ze sposobów jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza. W tym celu można zastosować przenośny nawilżacz powietrza. Kolejnym pomocnym sposobem może być wykonanie inhalacji np. z dodatkiem olejku eukaliptusowego.
W trakcie leczenia należy także pamiętać o tym, aby pić wodę lub wodę z miodem. Należy pamiętać o tym, aby woda miała temperaturę pokojową.
Materiały pomocnicze
E. Grabczak, K. Białek-Gosk, K. Krenke, M. Dąbrowska, Kaszel w codziennej praktyce klinicznej, Medical Education