Medspan

Czym jest próchnica?

Próchnica to jedna z najczęstszych chorób jamy ustnej. Źle leczona lub nie leczona, może doprowadzić do wystąpienia dolegliwości bólowych zębów oraz dziąseł. Co należy wiedzieć na temat próchnicy? Kiedy się udać do stomatologa i jak przebiega leczenie?

Spis treści

Ogólne informacja na temat próchnicy

Próchnica jest chorobą zakaźną, która jest wywołana przez bakterie dla których węglowodany są substancjami odżywczymi. Bakterie powodują produkcje kwasów, które mają destrukcyjny wpływ na zęby.

Próchnica często jest niezauważalna, lecz pojawia się wtedy, gdy warstwa szkliwa staje są coraz cieńsza i doprowadza do wystąpienia ubytków w zębach.

Niektóre rodzaje próchnicy można leczyć, poprzez wdrożenie odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Objawy próchnicy

Próchnica nie tylko objawia się wizualnie poprzez plamki w różnym zabarwieniu, lecz może również wystąpić wrażliwość na temperaturę, samoistny ból oraz nieprzyjemny zapach z ust.

Rozwój próchnicy przebiega w kilku etapach:

  • białe plamki na uzębieniu,
  • demineralizacja szkliwa,
  • rozpad zębiny,
  • zajęcie miazgi zębowej,
  • powstanie ropnia,
  • utrata zęba.

Jeżeli ząb nie będzie odpowiednio leczony, to może dojść do wystąpienia ogólnoustrojowych powikłań oraz utraty zęba.

Przyczyny występowania próchnicy

Jedną z przyczyn jest dieta bogata w cukier oraz nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Ponadto próchnica może mieć podłoże genetyczne oraz być związana z niedoborem witaminy B oraz niektórych minerałów.

Zaniedbywanie wizyt kontrolnych u stomatologa może mieć negatywny wpływ na stan uzębienia.

Warto wiedzieć, że jest kilka rodzajów próchnicy.

Diagnostyka próchnicy

W diagnostyce próchnicy wykorzystuje się różne metody oraz badania. Najczęściej stomatolog posługuje się lusterkiem oraz zgłębnikiem. Ponadto próchnicę można wykryć podczas używania nici dentystycznych, ponieważ zahaczanie nici może sugerować występowanie ubytków. W diagnostyce jest również pomocne wykonanie zdjęcia RTG.

Leczenie próchnicy zębów

Leczeniem próchnicy zębów zajmuje się stomatolog. Najczęstszą metodą leczenia dolegliwości, jest remineralizacja zęba, która polega na oczyszczeniu fragmentu zęba, a następnie umieszczeniu fluoru. Zabieg stosuje się we wczesnej fazie próchnicy.

Jeżeli stomatolog zauważy ubytek, to należy go wypełnić. Natomiast w ostatnim etapie próchnicy, może być wymagane leczenie kanałowe.

Warto wiedzieć, że na rynku istnieją alternatywne formy leczenia próchnicy, lecz to stomatolog wraz z pacjentem, powinien podjąć decyzje odnośnie najlepszej metody leczenia próchnicy.

Należy pamiętać, że nie istnieją domowe sposoby leczenia próchnicy, dlatego nie należy lekceważyć wizyt u stomatologa.

Z. Jańczuka ,Stomatologia Zachowawcza. Zarys kliniczny
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 19.07.2023