Medspan

Daltonizm – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Daltonizm jest to zaburzenie widzenia barw. Jest to problem zdrowotny, który częściej występuje u mężczyzn. Na czym polega daltonizm? Jak przebiega diagnostyka oraz leczenie?

Spis treści

Czym jest daltonizm?

Daltonizm jest odmianą ślepoty barw. Osoby zmagające się z daltonizmem nie rozpoznają barwy zielonej lub mogą ją pomylić z kolorem czerwonym. Nazwa choroby pochodzi od Johna Daltona, który rozpoznał tą chorobę u brata oraz u siebie.

Daltonizm – przyczyny

Najczęściej choroby związane ze ślepotą barw są uwarunkowane genetycznie i zazwyczaj częściej chorują mężczyźni, ponieważ są sprzężone z chromosomem płciowym X. Warto wiedzieć, że kobiety mogą być zdrowymi nosicielkami, a chory mężczyzna – nie przekażę choroby swojemu synowi.

Do przyczyny powodujących zaburzenia widzenia braw należy zaliczyć m.in.:

  • niektóre leki,
  • starzenie się
  • substancje chemiczne,
  • cukrzyce,
  • chorobę Parkinsona,
  • alkoholizm,
  • białaczka,
  • stwardnienie rozsiane,
  • choroba Alzheimera,
  • zwyrodnienie plamki żółtej.

Diagnostyka daltonizmu

Diagnostykę przeprowadza lekarz okulista. W diagnostyce daltonizmu wykorzystuje się tzw. tablice Ishihary, które są wykorzystane do badania polegającego na rozpoznaniu  barwy zielonej oraz czerwonej. Pacjent ogląda kolorowe obrazki na których są ukryte kształty oraz liczby w różnych kolorach.

Na czym polega leczenie?

Zaburzenia widzenia, które są uwarunkowane genetycznie – nie podlegają leczeniu. Zazwyczaj objawy związane z daltonizmem nie powodują dużo problemów życiowych. Jeżeli zaburzenia powstały z innej przyczyny, to należy wyeliminować czynniki, które powodują występowanie nieprawidłowości.

M. Niżankowka, Okulistyka, Podstawy kliniczne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/321401,daltonizm-slepota-barw
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 27.02.2024