Medspan

Dieta w ciąży – fakty i mity

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Większość pań cieszy się z tego, że niebawem na świecie pojawi się dziecko. Przyszłe mamy robią wszystko, aby zapewnić maluchowi jak najlepsze warunki do rozwoju.

Szczególną wagę przywiązują do tego, co ląduje na ich talerzach. Jak się jednak okazuje, dieta w ciąży związana jest z wieloma mitami, które od pokoleń pokutują w społeczeństwie. Jakie są fakty i mity na temat tego, co jeść w ciąży, a także jakich produktów należy unikać?

Spis treści

Czy kobieta w ciąży może jeść wszystko, na co tylko ma ochotę?

Wiele mam jest przekonanych, że w okresie ciąży mogą jeść wszystko, na co tylko mają ochotę, a rozwijające się w łonie dziecko przyswoi wyłącznie potrzebne mu składniki odżywcze. Jest to jeden z najbardziej szkodliwych mitów.

Odpowiadając na pytanie, jakie powinno być jedzenie w ciąży, należy jasno zaznaczyć, że przede wszystkim zdrowe. Dziecko będzie przyswajało wszystkie składniki, które z pożywieniem trafią do organizmu matki. Oznacza to, że „sięgnie” zarówno po te dobre, jak i te, które nie będą mu służyły. Dlatego każda ciężarna powinna zwracać uwagę na to, co je i jakiej jakości są wybierane przez nią produkty.

Czy kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje?

Chyba najbardziej popularnym mitem dotyczącym tego, jak odżywiać się w ciąży jest ten mówiący o tym, że kobiety ciężarne powinny jeść za dwoje. Absolutnie nie tym polega zdrowe żywienie przyszłych mam. Panie nigdy nie powinny się objadać.

Nadmierna waga w tym wyjątkowym okresie życia zwiększa ryzyko nadciśnienia i cukrzycy, czyli stanów, które mogą być niebezpieczne nie tylko dla matki, ale również rozwijającego się w jej łonie dziecka. Przyszłe mamy powinny pamiętać, aby tak komponować posiłki, by były one pełnowartościowe i odpowiednio zbilansowane.

Czy kobiety w ciąży mogą sięgać po surowe ryby, mięso, jaja i wszystkie gatunki serów?

Z całą pewnością kobiety spodziewające się dziecka nie mogą jeść wszystkiego.  Zakazane produkty w ciąży to przede wszystkim:

  • surowe mięso;
  • surowe ryby;
  • surowe jaja;
  • niepasteryzowane mleko;
  • ostrygi.

Do tego dochodzą sery pleśniowe, a także – o czym wiele osób nie wie – ser feta. Tego rodzaju produkty mogą być źródłem bakterii o nazwie listeria, która w przypadku ciężarnych może doprowadzić do wystąpienia listeriozy. Jeśli chcesz bezpiecznie przejść przez ciążę, nie narażając siebie, jak i dziecka, musisz wiedzieć czego nie jeść w ciąży.

Czy kobiety w ciąży powinny zrezygnować z mleka i jego przetworów, aby uchronić dziecko przed alergią?

Mitem, w który wierzy wiele przyszłych mam jest ten mówiący o konieczności zrezygnowania ze spożywania mleka i jego przetworów. Miałoby to uchronić dziecko przed rozwojem alergii. Jest to absolutnie nieprawda. Odpowiadając na pytanie jak odżywiać się w ciąży, należy zaznaczyć, że produkty mleczne dostarczają:

  • białka;
  • wapnia;
  • witamin z grupy B.

Są to składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju malucha. Rezygnacja z mleka i jego przetworów mogłaby doprowadzić do poważnych niedoborów w tym obszarze. Jest ona wskazana tylko wtedy, kiedy alergia występuje u matki. Podobnie wtedy, kiedy stwierdzono u niej nietolerancję pokarmową.

Czy kobieta w ciąży może pić kawę?

Powszechne jest przekonanie, że dieta w ciąży nie powinna zawierać kawy. Tymczasem okazuje się, że wskazane jest ograniczenie jej ilości, ale całkowita rezygnacja nie jest konieczna. Lepiej jednak wystrzegać się innych produktów, które zawierają duże ilości kofeiny. Absolutnie zakazane są napoje energetyczne, które dla nikogo nie są zdrowe. Panie spodziewające się dziecka mogą w ciągu dnia wypić maksymalnie trzy filiżanki niezbyt mocnej kawy.

Czy panie spodziewające się dziecka mogą od czasu do czasu sięgać po alkohol?

Mimo wielu akcji edukacyjnych powszechne jest przekonanie, że niewielka ilość alkoholu w ciąży jest dozwolona. Tymczasem okazuje się, że jeśli chodzi o zakazane produkty w ciąży to znajduje się on na szczycie listy. Alkohol w każdej ilości jest toksyczny i może prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego jeśli jesteś w ciąży, nie pij żadnego alkoholu i w żadnej ilości. Nawet lampka wina może okazać się katastrofalna w skutkach!

  • Olin Idol ,,Dieta Alleluja dla kobiet w ciąży i maluchów”
  • https://szkolarodzenia.cmp.med.pl/blog/440-fakty-i-mity-na-temat-zywienia-kobiet-w-ciazy
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 19.11.2022