Przedwczesny wytrysk to dysfunkcja seksualna polegająca na tym, że do wytrysku nasienia dochodzi po minimalnej stymulacji seksualnej. Do wytrysku dochodzi w momencie niepożądanym przez mężczyznę, czyli przed penetracją pochwy lub po jej rozpoczęciu.
Występowanie tej dysfunkcji doprowadza do frustracji oraz napięcia u mężczyzn, ponieważ ich życie seksualne nie jest satysfakcjonujące.
Szacuje się, że jedna trzecia mężczyzn w Polsce może borykać się z problem przedwczesnego wytrysku.
Jak się diagnozuje przedwczesny wytrysk?
Podczas diagnozy używa się pojęcia czasu wewnątrzpochwowego opóźnienia wytrysku (IELT), który mówi o ciężkości zaburzenia.
Jest to czas od momentu wprowadzenia penisa do pochwy, do początku ejakulacji.
Kryteria pomocne w diagnostyce:
- IELT 15 sekund – ciężka postać wytrysku przedwczesnego
- IELT 15 sekund do 60 sekund – umiarkowana postać
- ILET od 1 minuty do 2 minut – łagodna postać
Wytrysk, który występuje powyżej 2 minut od momentu penetracji, nie jest traktowany jako patologiczny.
Czy można leczyć przedwczesny wytrysk?
Oczywiście tak. Głównie stosuje się leki zawierające substancje – dapoksetyna, która wydłuża czas opóźnienia wytrysku i poprawia jakość życia seksualnego u mężczyzn.
Oprócz stosowania leków, zalecany jest także udział w psychoterapii, ponieważ często to właśnie podłoże psychologiczne ma wpływ na przedwczesny wytrysk.
Jaka jest przyczyna przedwczesnego wytrysku?
W publikacjach można spotkać wiele przyczyn, które powodują wystąpienie omawianej jednostki chorobowej.
Należy wymienić:
- Lęk
- Negatywne nastawienie do kobiet
- Złe doświadczenia seksualne
- Rzadkie współżycie
- Zaburzenia neurologiczne
- Choroby dróg moczowych
- Łatwość w podniecaniu się
Co należy zrobić kiedy pojawią się objawy związane z przedwczesnym wytryskiem?
Każdą sytuację należy rozpatrzyć indywidualnie, ponieważ zmiana partnerki lub dłuższa przerwa we współżyciu może powodować krótkotrwałe problemy. Natomiast dłuższe utrzymywanie się objawów powinno być skonsultowane z lekarzem, który przedstawi plan leczenia.
Czy można całkowicie zniwelować problem przedwczesnego wytrysku?
Badania pokazują, że skuteczność leczenie jest bardzo wysoka, potrafi sięgnąć 80% – 90%, lecz żaden lekarz nie da gwarancji wyleczenia w stu procentach, ponieważ wiele czynników może powodować problemy z przedwczesnym wytryskiem.
Czy są działania profilaktyczne?
Powinno się systematycznie podejmować aktywność seksualną, zwłaszcza u osób, które mogą mieć predyspozycje do wystąpienia zaburzenia. Jakość relacji z partnerem/partnerką również odgrywa kluczową rolę.
Do jakiego lekarza udać się w sytuacji wystąpienia przedwczesnego wytrysku?
Można skorzystać z konsultacji u seksuologa, zwłaszcza jeżeli zaburzenie może mieć podłoże psychiczne. Oczywiście nie powinno się pominąć konsultacji u urologa, który przeprowadzi badanie fizykalne oraz może zlecić wykonanie badań laboratoryjnych.
Lekarz rodzinny również może pomóc w diagnostyce oraz leczeniu przedwczesnego wytrysku.
Jakie mogą być skutki wystąpienia przedwczesnego wytrysku?
Jest to intymny problem o którym wielu mężczyzn nie lubi rozmawiać, ponieważ wstydzi się występującej dysfunkcji. Na temat występujących problemów powinno się porozmawiać z partnerką, która może w tej sytuacji udzielić wsparcia.
Największym skutkiem jest brak osiągania satysfakcji z życia seksualnego. Może to doprowadzić do izolowania się oraz do obniżenia jakości życia w społeczeństwie.
Jest to dysfunkcja seksualna, lecz jakość życia seksualnego dla wielu osób na duże znaczenie, dlatego problemy pojawiające się w tej sferze życia mogą mieć wpływ na całokształt życia.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Polecane wpisy na blogu: