Medspan

Ellaone czy Escapelle – Jaka jest różnica między tabletkami ?

Kobiety, które rozważają wprowadzenie antykoncepcji awaryjnej, zastanawiają się często, jaki preparat wybrać — ellaOne, Escapelle, czy Livopill?. Tabletki zapobiegają niechcianej ciąży, ich sposób działania i metoda stosowania jest zgoła różna. To, który środek jest rekomendowany, zależy od konkretnego przypadku. Nie można więc jednoznacznie odpowiedzieć, jaka tabletka dzień po jest najlepsza. Zatem który awaryjny środek antykoncepcyjny wybrać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym się różni Escapelle od ellaOne oraz jak je stosować.

EllaOne i Escapelle — antykoncepcja awaryjna

Po antykoncepcję awaryjną sięgają pacjentki, które chcą uchronić się przed niechcianą ciążą, lecz z różnych powodów zawiodły standardowe rodzaje antykoncepcji. Tabletkę po należy zażyć po zakończeniu stosunku najszybciej jak to możliwe. Choć oczywiście środki te nie dają stuprocentowej pewności, że nie dojdzie do zapłodnienia, im szybciej przyjmiesz tabletkę, tym ryzyko będzie niższe. Jeśli jednak doszło już do zapłodnienia, pigułki będą nieskuteczne — ani ellaOne, ani Escapelle nie są środkami wczesnoporonnymi.

Preparaty należy oczywiście stosować tylko zgodnie z zaleceniami producenta i lekarza w sytuacjach awaryjnych. Absolutnie nie należy używać ich jako regularnej metody antykoncepcji. W tej roli dużo lepiej sprawdza się antykoncepcja hormonalna (wśród pacjentek dużą popularnością cieszy się e-recepta na tabletki antykoncepcyjne). Ponadto wszystkie dostępne w Polsce tabletki po mają w składzie laktozę, więc panie, które mają nietolerancję tego składnika, powinny o tym pamiętać.

Jak wybrać tabletkę dzień po?

W Polsce można kupić trzy tabletki po — ellaOne, Escapelle oraz Livopill. Która jest lepsza w jakim wypadku? Zapoznaj się z naszym krótkim podsumowaniem, które pomoże Ci ocenić, który wariant będzie najkorzystniejszy w Twoim przypadku.

EllaOne

Głównym składnikiem tabletki ellaOne jest octan uliprystalu, który hamuje owulację, blokując uwalnianie komórki jajowej. Jajeczkowanie zostaje więc opóźnione na okres dłuższy niż czas życia jajników, co w większości przypadków skutecznie zapobiega niechcianej ciąży. W przypadku tabletki ellaOne skuteczność wynosi aż 98% (pod warunkiem, że preparat został zastosowany poprawnie). Na przyjęcie pigułki masz aż 5 dni (120 godzin) od odbycia stosunku, o ile nie doszło w tym czasie do zapłodnienia. Środek ten może jednak zaburzyć działanie regularnie stosowanej tabletki antykoncepcyjnej i mieć negatywny wpływ na laktację. Koszt tabletki to około 120 złotych.

Escapelle

Głównym składnikiem preparatu Escapelle jest lewonorgestrel — hormon, który opóźnia jajeczkowanie i powoduje zmiany w śluzie szyjkowym, co utrudnia plemnikom przemieszczanie się. W przypadku tabletki Escapelle skuteczność wynosi 84%. Można ją przyjąć do 72 godzin po odbytym stosunku — po tym czasie staje się nieskuteczna (w takim przypadku bardziej wskazane jest wykupienie ellaOne). Preparat ten nie wpływa na zaburzenie miesiączkowania, laktację lub działanie tabletki antykoncepcyjnej. Jej koszt to około 50 złotych.

Porównanie EllaOne i Escapelle

Które tabletki dzień po warto wybrać? Zapoznaj się z naszą tabelką przedstawiającą różnicę między tabletkami Escapelle i ellaOne i wybierz najkorzystniejszą opcję.


EllaOne
  • główny składnik — octan uliprystalu
  • skuteczność – 98%
  • można przyjąć do 120 godzin po stosunku
  • negatywnie wpływa na laktację i działanie tabletek antykoncepcyjnych
  • koszt: ok. 120 zł
Escapelle
  • główny składnik — lewonorgestrel
  • skuteczność – 84%
  • można przyjąć do 72 godzin po stosunku
  •  nie ma negatywnego wpływu na laktację, działanie tabletek antykoncepcyjnych ani cykl miesiączkowy
  • koszt ok: 50 zł

Jak stosować tabletkę dzień po?

Zarówno ellaOne, jak i Escapelle mogą wywołać skutki uboczne, takie jak mdłości, zwiększenie krwawienia czy zawroty głowy. Objawy te są całkowicie normalne, lecz jeśli będą nasilone, skontaktuj się z lekarzem. Niepokój powinny wzbudzić natomiast wymioty do trzech godzin od przyjęcia tabletki — oznaczają najczęściej, że pigułka się nie wchłonęła. W takim przypadku należy przyjąć kolejną dawkę.

Natomiast celem regularnej antykoncepcji stosuje się inne metody np. hormonalne tabletki antykoncepcyjne

Jak kupić tabletkę po?

Wiele kobiet pyta, jak kupić ellaOne lub Escapelle bez recepty. Jest to całkowicie zrozumiałe — w przypadku stosunku bez zabezpieczenia jest niewiele czasu na przyjęcie tabletki dzień po. W Polsce jednak wszystkie tabletki dzień po są wydawane wyłącznie na receptę. Co więc zrobić, gdy czas oczekiwania na wizytę u Twojego ginekologa wynosi kilka dni? Zamów receptę online w ramach e-konsultacji lekarskich w placówce medycznej Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, a po piętnastu minutach możesz otrzymać czterocyfrowy kod do wykupienia leków, jeżeli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań. Jak działa e-recepta? Wystarczy, że podasz otrzymany kod wraz z Twoim numerem PESEL w najbliższej aptece, a farmaceuta wyda Ci wskazane tabletki. Jeśli jednak masz wątpliwości, jaki preparat będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni i jak go stosować, dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja lekarska online, którą przeprowadzisz z doświadczonym specjalistą bez konieczności wychodzenia z domu. Na receptę otrzymasz opakowanie leku z tylko jedną pigułką w środku. Tabletki po nie są refundowane i nie można ich kupić w Internecie. Możesz za to zamówić je do najbliższej apteki — jest to szczególnie korzystne rozwiązanie, jeśli w Twoim punkcie nie ma takiego leku na stanie.

Podsumowanie

W Polsce dostępne trzy rodzaje tabletek dzień po — ellaOne, Escapelle i Livopill. Są stosowane jako środek antykoncepcji awaryjnej, jednak ich działanie się różni. Po Escapelle możesz sięgnąć tylko wtedy, gdy od stosunku nie minęło jeszcze 72 godziny (w przeciwnym razie będzie nieskuteczna). Z kolei na przyjęcie ellaOne masz aż 120 godzin. Preparat może mieć negatywny wpływ na laktację i na działanie regularnie stosowanej tabletki antykoncepcyjnej.

Zarówno ellaOne, jak i Escapelle muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta i tylko w sytuacjach awaryjnych. Oba preparaty są wydawane wyłącznie na receptę, co niekiedy okazuje się problematyczne, ponieważ czasem na wizytę u ginekologa trzeba czekać nawet kilka dni. W takich przypadkach przydatna będzie e-recepta na tabletki dzień po, którą uzyskasz bez wychodzenia z domu. Jak zamówić receptę przez internet? Wystarczy, że wejdziesz na stronę placówki medycznej i rozpoczniesz zdalną konsultację lekarską. Czterocyfrowy kod do odbioru leków możesz dostać nawet już po piętnastu minutach, jeżeli nie będzie przeciwwskazań. E-recepty online działają tak samo, jak dokumenty wystawiane przez ginekologa w poradni stacjonarnej.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem.