Medspan

Escapelle co to i jak działa?

W przypadku niezabezpieczonego stosunku wiele kobiet sięga po tabletki dzień po. Mimo że nie jest to nowość, działanie Escapelle nie jest jeszcze powszechnie znane wśród wielu pacjentek. Jest to bezpieczny sposób zapobiegania niechcianej ciąży, w przypadku, gdy  standardowe metody antykoncepcji zawiodły. Należy jednak pamiętać, że preparat może być stosowany jedynie w sytuacjach awaryjnych i tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak działa Escapelle, co to jest i kiedy się go stosuje.

Escapelle – co to takiego?

Escapelle to jedna z trzech – obok EllaOne i Livopill– dostępnych w Polsce metod antykoncepcji awaryjnej. W opakowaniu znajduje się jedna tabletka, którą należy przyjąć doustnie bez rozgryzania lub żucia. Można ją stosować niezależnie od posiłków i w dowolnej fazie cyklu. Nie powinny stosować jej natomiast kobiety w ciąży.

Działanie tabletki Escapelle

Jak należy przyjmować Escapelle i jak działa? Preparat zapobiega uwalnianiu komórki jajowej przez jajniki. Najlepiej przyjąć ją w ciągu 12 godzin po stosunku, a maksymalnie w ciągu 72 godzin. Escapelle jest dostępne jedynie na receptę, więc jeśli w tym czasie nie masz możliwości odwiedzić swojego ginekologa, dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja lekarska online. Warto wiedzieć, że e-recepta na tabletki dzień po może być także wystawiona za pośrednictwem Internetu.

Skład

Substancją czynną Escapelle jest lewonorgestrel. W każdej tabletce znajduje się 1500 mikrogramów tego składnika. Oprócz tego w skład leku wchodzą również:

  • skrobia ziemniaczana,
  • skrobia kukurydziana,
  • krzemionka koloidalna bezwodna,
  • magnezu stearynian,
  • talk,
  • laktoza jednowodna.

Nie należy przyjmować tego preparatu, jeśli w przeszłości wystąpiła reakcja alergiczna na którykolwiek składnik leku. Kobiety z nietolerancją laktozy powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem pigułki.

Wskazania

Escapelle można przyjąć po niezabezpieczonym stosunku lub gdy tradycyjna metoda antykoncepcji okazała nieefektywna (na przykład po zsunięciu się prezerwatywy). Absolutnie nie może być stosowana jako standardowa metoda zapobiegania ciąży, ponieważ do tego są przeznaczone tabletki antykoncepcyjne. W tej sytuacji dużo lepiej sprawdzają się preparaty hormonalne (e-recepta na tabletki antykoncepcyjne również jest dostępna przez Internet).

Skutki uboczne Escapelle

Po Escapelle skutki uboczne pojawiają się dość rzadko, jednak nie powinnaś bagatelizować żadnych niepokojących symptomów. U jednej na dziesięć pacjentek występują nudności, nieregularne krwawienia śródcykliczne, ból głowy czy uczucie zmęczenia. O wiele rzadziej występuje biegunka, wysypka, pokrzywka czy zawroty głowy. Te symptomy powinny szybko ustąpić – jeśli jednak trwają dłużej niż kilka dni, skontaktuj się z lekarzem lub zamów receptę online na preparaty, które pomogą Ci złagodzić skutki uboczne. Jak zamówić receptę przez Internet? Po przyjęciu Escapelle miesiączka może pojawić się kilka dni później lub wcześniej. Nie powinno wzbudzać to Twoich obaw. Jeśli jednak menstruacja spóźnia się więcej niż 5 dni, zalecamy wykonanie testu ciążowego. Jeśli w ciągu trzech godzin od przyjęcia leku wystąpią wymioty, oznacza to, że pigułka się nie wchłonęła. W takiej sytuacji należy niezwłocznie przyjąć kolejną dawkę.

Podsumowanie

Jedną z trzech dostępnych w Polsce metod antykoncepcji jest Escapelle. Działanie tabletki polega na zapobieganiu owulacji. Preparat może być przyjęty w ciągu 72 godzin (2 dni) od niezabezpieczonego stosunku. Głównym składnikiem leku jest lewonorgestrel. Skutki uboczne Escapelle to między innymi uczucie zmęczenia, nieregularne krwawienia śródcykliczne czy nudności. Jeśli objawy będą uciążliwe, polecamy zastosować leczenie objawowe. Jeżeli nie masz możliwości udać się do lekarza, rozsądnym wyjściem będzie zamówienie e-recepty online. Jak działa e-recepta wystawiana w przychodniach online? Po wypełnieniu formularza i opłaceniu usługi otrzymasz czterocyfrowy kod do odbioru leków w aptece, jeżeli nie będzie przeciwwskazań.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 14.06.2022