Medspan

FOMO – co to jest?

FOMO czyli syndrom związany z nieobecnością w internecie. Jest on coraz bardziej popularniejszym zjawiskiem wśród społeczeństwa. Jak się ustrzec przed FOMO? Na czym polega to zjawisko i co warto wiedzieć?

Spis treści

Czym jest FOMO?

FOMO, czyli fear of missing out to inaczej lęk przed tym, że zostanie ominięta ważna informacja. Osoba ze syndromem FOMO uporczywie sprawdza portale społecznościowe oraz zapoznaje się z innymi wydarzeniami, które są umieszczone w sieci.

FOMO przez wiele osób jest uznawane jako choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że w Polsce ponad 14% społeczeństwa charakteryzuje się wysokim poziomem zjawiska, a ponad 67% odczuwa go w średnim natężeniu.  

Najwięcej osób zmagających się z FOMO jest w grupie wiekowej 15-19 lat.

FOMO – objawy

Głównym objawem FOMO jest uporczywe sprawdzanie informacji w sieci, a także chęć nieustannego dzielenia się pozyskiwanymi informacjami.

FOMO może być związane z uzależnieniem od smartfona, a także może prowadzić do utrudnienia prowadzenia życia. Osoby zmagające się z FOMO mogą mieć problemy związane z podejmowaniem decyzji. Osoba, która mierzy się z tą przypadłością – panicznie boli się bycia offline. Może być także rozkojarzona, a także borykać się z obniżoną koncentracją.

Warto wiedzieć, że zjawisko może nie tylko dotyczyć świata online, lecz także jest obecne w świecie offline. Najczęściej można zaobserwować nietypowe zachowanie u pracowników

Jak sobie poradzić z FOMO?

Przede wszystkim FOMO działa niekorzystanie na sferę życiową. Należy zmniejszyć intensywność korzystania z portali społecznościowych, jeżeli problem dotyczy świata wirtualnego. Warto pamiętać, że informacje publikowane w mediach społecznościowych nie zawsze korelują z rzeczywistością.   

Nie jesteśmy w stanie zawsze być na bieżąco ze wszystkimi informacjami, które pojawiają się w związku z naszymi znajomymi, czy rodziną, dlatego warto czytać wiadomości, które są istotne oraz merytoryczne. Życie innych nie oznacza, że nasze życie jest gorsze.

Warto wyłączyć powiadomienia związane z mediami społecznościowymi i korzystać z nich tylko w wyznaczonym przez siebie czasie.

Jeżeli zastosowane zmiany nawyków związane z ograniczeniem dostępu do sieci nie przynoszą rezultatu, to warto skorzystać z pomocy specjalistów np. psychoterapeuty uzależnień, który pomoże zredukować objawy związane z FOMO.

https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/fomo—czyli-strach-przed-tym-co-nas-omija
https://poradnikpracownika.pl/-fomo-czy-jest-rowniez-twoim-problemem
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 19.11.2023