Medspan

Ile jest ważna e-Recepta? Odpowiadamy

Mimo że przepisywanie lekarstw za pośrednictwem Internetu jest już powszechną praktyką, nie wszyscy wiedzą, ile jest ważna e-recepta. Co więcej, pacjenci otrzymują zazwyczaj jedynie kod do odbioru preparatu na SMS. Sprawdzenie daty wystawienia recepty jest więc bardziej skomplikowane niż w przypadku dawnych papierowych dokumentów. Na szczęście można uzyskać tę informację przez Internet. Obowiązują też pewne ogólne zasady, jak długo jest ważna e-recepta. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, po jakim czasie możesz wykupić dane lekarstwo.

Ile jest ważna e-recepta?

Nie jest łatwo udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile ważna jest recepta na kod, ponieważ zależy to od rodzaju preparatu i zaleceń lekarza. Możemy jednak wskazać ogólne zasady:
  • antybiotyki, termin ważnośći: 7dni
  • preparaty immunologiczne, termin ważności: 120 dni
  • większość pozostałych preparatów, termin ważności 30 dni
Czas realizacji w większości przypadków należy liczyć od dnia wystawienia recepty. Jeśli więc otrzymujesz e-recepty online w formie kodu na SMS, wystarczy, że sprawdzisz, kiedy wiadomość do Ciebie dotarła i dodasz do tej daty 30 dni (lub analogicznie 120 albo 7 dni). Lekarz ma również możliwość przesunąć datę rozpoczęcia działania e-recepty. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku chorób przewlekłych. Jeśli otrzymałeś/aś  receptę mailowo lub w formie druku informacyjnego, znajdziesz tę informację tuż pod nazwą leku (data realizacji od: xx.xx.xxxx). Nie dotyczy to jednak wszystkich leków. Nie można przesunąć daty ważności między innymi na preparaty psychotropowe, odurzające czy sprowadzane z zagranicy.

Kiedy e-recepta jest ważna 365 dni?

W szczególnych przypadkach e-recepta jest ważna nawet przez rok. Jeśli lekarz prowadzący uzna, że jest taka potrzeba, może wskazać datę realizacji do 365 dni od dnia wystawienia e-recepty. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku osób chorych przewlekle, które przyjmują stale te same preparaty z niezmiennym dawkowaniem. W ten sposób można zapisać dawkę leku na maksymalnie 360 dni kuracji.

Pamiętaj, jednak, że pierwszą partię należy wykupić w ciągu pierwszych trzydziestu dni działania recepty. W przeciwnym razie farmaceuta wyda Ci mniejszą dawkę leku. Wszystkie kolejne partie preparatu powinieneś/powinnaś wykupić w tej samej aptece. Za  jednym razem możesz wykupić zapas, który starczy maksymalnie na 180 dni.

Gdzie sprawdzić, ile jest ważna e-recepta?

Co, jeśli nie masz pewności, ile ważna jest e-recepta, którą otrzymałeś/aś? W każdej chwili możesz sprawdzić, kiedy dokument został wystawiony i ile masz czasu na jego realizację. Jak sprawdzić e-receptę? W przypadku wydruków informacyjnych wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w treści dokumentu. Jeżeli e-recepta przyszła do Ciebie mailem, termin ważności znajdziesz w załączniku w formacie PDF. Natomiast e-recepty na SMS zazwyczaj sprawiają pacjentom najwięcej kłopotów, ponieważ otrzymują oni jedynie czterocyfrowy kod, który należy podać farmaceucie. W takim przypadku zaloguj się na swój profil na Internetowym Koncie Pacjenta i sprawdź zakładkę Recepty. W razie jakichkolwiek wątpliwości polecamy skontaktować się z lekarzem. Jeśli nie masz możliwości odwiedzenia przychodni, dobrym wyborem będzie konsultacja lekarska online.

E-recepta straciła ważność — co zrobić?

Jeśli nie zdążyłeś/aś wykupić leków na czas, nie masz już możliwości przedłużenia terminu ważności recepty. Co zrobić w takim przypadku? Zamów receptę online jeszcze raz. Lekarz wypisze Ci ten sam preparat w tej samej ilości. Jak zamówić receptę przez Internet? Wystarczy, że wejdziesz na stronę placówki medycznej i będziesz postępować zgodnie z informacjami. Czterocyfrowy kod możesz otrzymać już po 15 minutach, jeśli opłacisz usługę w godzinach pracy placówki.

Podsumowanie

Choć większość pacjentów ma już świadomość, jak działa e-recepta, nie każdy wie, jak długo jest ważna. Większość dokumentów (na przykład e-recepta na tabletki antykoncepcyjne czy e-recepta na tabletki dzień po) jest wystawiana z terminem ważności do 30 dni. Są jednak wyjątki. Preparaty immunologiczne możesz wykupić w ciągu 120 dni, a antybiotyki – 7 dni. W przypadku chorób przewlekłych lekarze wystawiają czasem e-recepty na 365 dni. Jak sprawdzić ile czasu jest ważna e-recepta? Jeśli otrzymałeś/aś dokument mailowo lub w formie wydruku informacyjnego, termin ważności znajdziesz pod nazwą preparatu. Jeżeli nie ma takiej informacji, oznacza to, że jest ważna 30 dni (lub analogicznie 7 albo 120) od daty wystawienia recepty, którą znajdziesz w prawym górnym rogu. W przypadku, gdy dysponujesz tylko czterocyfrowym kodem do odbioru leków, okres ważności e-recepty znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta. Jeżeli z różnych względów nie zdążyłeś/aś wykupić preparatów w terminie, pozostaje Ci tylko zamówić receptę jeszcze raz. Nie ma możliwości otrzymania e-recepty m.in. na leki z wykazu N oraz P (wykaz w sieci – leki silnie uzależniające)

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 14.06.2022