Medspan

Ile spóźnia się okres i co oznacza plamienie po Escapelle?

Po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej wiele kobiet zastanawia się, ile spóźnia się okres po Escapelle. Choć w wielu przypadkach tabletka dzień po nie powoduje przesunięcia miesiączki, czasem zdarza się, że wystąpi kilka dni przed lub po terminie. Zazwyczaj nie powinno to wywoływać niepokoju, choć jeśli menstruacja spóźnia się dłużej, niż zostało to przewidziane w ulotce, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać test ciążowy. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy występuje okres po zażyciu Escapelle i co oznaczają plamienia po przyjęciu tabletki dzień po.

Ile spóźnia się okres po Escapelle?

Jeśli zastanawiasz się, czy po Escapelle spóźnia się okres, wiedz, że miesiączka najczęściej występuje w przewidzianym terminie, lecz jej opóźnienie też nie powinno wywoływać niepokoju. Czasem zdarza się też, że menstruacja pojawi się trochę wcześniej, co także nie jest niepokojącym objawem.

Co oznacza krwawienie po Escapelle (czy to okres)?

Co oznacza plamienie po Escapelle? Jest to częsty skutek uboczny przyjęcia leku, który dotyczy 1 na 10 pacjentek. Zazwyczaj nie jest to niepokojący symptom, a przykre objawy najczęściej szybko ustępują. Plamienie śródcykliczne czasem przypomina skąpą menstruację — to właśnie dlatego niektórym kobietom wydaje się, że po tabletce dzień po wystąpiły dwa okresy w ciągu jednego cyklu.

Krwawienie w środku cyklu może być także plamieniem implantacyjnym, które świadczy o tym, że doszło do zapłodnienia. Należy pamiętać, że tabletki dzień po nie dają stuprocentowej gwarancji, że pacjentka nie zajdzie w ciążę. Warto więc skonsultować swoje objawy z lekarzem lub wykonać test ciążowy.

Jak wygląda okres po Escapelle?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, okres po Escapelle może wystąpić o kilka dni później lub wcześniej niż zazwyczaj. Chwilowe rozregulowanie cyklu powinno ustąpić po miesiącu i nie jest powodem do obaw. Czasem zdarza się również, że miesiączka po przyjęciu tabletki będzie mniej obfita, jednak w kolejnym cyklu powinna wrócić do normy.

Co zrobić w sytuacji, kiedy okres po Escapelle wcale nie wystąpi? Nie zawsze świadczy to o zajściu w ciążę, jednak zalecamy skontaktować się z lekarzem. Jeśli z różnych powodów nie chcesz udać się na wizytę prywatną, dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja lekarska online.

Przyspieszony okres po Escapelle

Przyspieszony okres po Escapelle nie powinien powodować niepokoju. Często do menstruacji dochodzi 1-2 dni wcześniej niż zwykle. Jeżeli do krwawienia dojdzie wcześniej, możliwe, że jest to plamienie śródcykliczne, które tylko przypomina skąpą miesiączkę.

Spóźniony okres po Escapelle

Co jeśli po przyjęciu Escapelle dojdzie do opóźnienia okresu? Taki objaw często powoduje niepokój wśród pacjentek, jednak nie zawsze świadczy o zajściu w ciążę. Według ulotki spóźniony okres po Escapelle może wystąpić do pięciu dni później niż zwykle, jednak wiele kobiet dostaje miesiączki nawet do siedmiu dni później niż zazwyczaj.

Kiedy owulacja po Escapelle?

Escapelle opóźnia wystąpienie owulacji na czas dłuższy niż okres życia plemników, dzięki temu zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę. Wiele kobiet zastanawia się również, czy warto skorzystać z antykoncepcji awaryjnej po owulacji. Pamiętaj jednak, że naturalne metody antykoncepcji oparte na kalendarzyku są często zawodne. Jeśli więc nie masz całkowitej pewności, że do stosunku doszło w dzień niepłodny, rzeczywiście może być zasadne przyjęcie tabletki dzień po.

Escapelle — skuteczność i skutki uboczne

Escapelle to metoda antykoncepcji awaryjnej, to znaczy zapobiegania ciąży już po stosunku. Tabletka jest jednak skuteczna tylko wtedy, gdy została przyjęta do 72 godzin po niezabezpieczonym współżyciu.  Po tym czasie nie wpłynie na opóźnienie owulacji, więc ważne jest, by przyjąć ją jak najszybciej. Pacjentki, które nie mają możliwości skorzystania z konsultacji stacjonarnej w gabinecie ginekologicznym, decydują się często na zamówienie e-recepty online. Dzięki temu nie muszą czekać długo na wizytę, a kod do odbioru leku dostają nawet po 15 minutach. E-recepta na tabletki dzień po może być zrealizowana w każdej aptece, więc czas otrzymania leku jest maksymalnie krótki. Escapelle — jak większość preparatów — ma również skutki uboczne. Nie pojawiają się jednak u wszystkich pacjentek i zazwyczaj nie są zbyt uciążliwe. Jak już wspomnieliśmy wyżej, przyspieszony lub spóźniony okres po Escapelle jest dość częstym symptomem. Czasem pojawiają się także takie objawy jak nudności, ból głowy czy biegunka. Zazwyczaj ustępują po kilku dniach, jednak jeśli są bardzo uciążliwe, warto wprowadzić leczenie objawowe. Jeżeli nie możesz skorzystać z wizyty u lekarza, zamów receptę online. Dzięki tej szybkiej metodzie otrzymasz kod do odbioru leków bez wychodzenia z domu. Jak zamówić receptę przez Internet? Należy zrealizować e-konsultacje lekarską.

Podsumowanie

Kiedy powinien pojawić się okres po Escapelle? Zazwyczaj tabletka dzień po nie ma wpływu na kolejną miesiączkę, jednak zdarza się, że menstruacja pojawi się 1-2 dni wcześniej lub do 5 dni później. Jest to częsty skutek uboczny, który nie powinien powodować niepokoju. Jeśli jednak doszło do zatrzymania okresu po Escapelle, skontaktuj się z lekarzem.

Tabletka dzień po to metoda antykoncepcji awaryjnej, a więc może być stosowana jedynie w ostateczności. Absolutnie nie może też być stosowana jako regularna forma zapobiegania ciąży. Zamiast tego lepiej udać się do ginekologa, by zapisał odpowiednie preparaty. Jeżeli nie masz możliwości skorzystania z wizyty stacjonarnej, dobrym rozwiązaniem będzie e-recepta na tabletki antykoncepcyjne zamówiona przez Internet.

Tabletki antykoncepcyjne w przeciwieństwie do Escapelle mogą być stosowane systematyczne celem ochrony przed niechcianą ciążą. 

Tabletka Escapelle jest skuteczna jedynie 72 godziny po stosunku. Jest jednak sprzedawana na receptę, więc jeśli nie masz możliwości uzyskania jej podczas wizyty w gabinecie, możesz zamówić ją online. Jak działa e-recepta? Po otrzymaniu kodu do odbioru leków wystarczy, że podasz go w najbliższej aptece wraz z numerem PESEL, a farmaceuta wyda Ci przepisane preparaty.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 05.08.2022