Blizny potrądzikowe są trudnym problemem zdrowotnym, ponieważ ich leczenie jest skomplikowane oraz czasochłonne oraz nie zawsze można blizny całkowicie zlikwidować. Jak powstają blizny po trądziku i jakie są sposoby leczenia?
Czym są blizny po trądziku?
Blizny po trądziku powstają w efekcie uszkodzenia skóry oraz niewłaściwego zastąpienia tego fragmentu, tkanką łączną włóknistą. Blizny mogą mieć charakter nierówności oraz wgłębień. Ponadto kolor skóry w tych miejscach może być zmienione.
Wyróżnia się:
- leoidy oraaz blizny przerosłe,
- hipertroficzne – są powyżej powierzchni skóry,
- atroficzne – pod powierzchnią skóry,
- odbarwione – zawierają małość ilość melaniny.
Jak zapobiegać powstaniu blizn po trądziku?
Przede wszystkim nie wolno wyciskać zmian trądzikowych, ponieważ dochodzi do mechanicznego uszkodzenia skóry. Należy stosować odpowiednie środki pielęgnujące, najlepiej zawierające naturalne składniki. Nie zaleca się stosowania produktów, które zawierają w składzie alkohol. Ciężkie postacie trądziku powinno się leczyć (jeżeli są wskazania), doustnymi antybiotykami oraz ogólnoustrojowymi lekami, które są wskazane w leczeniu trądziku.
W pielęgnacji nie można zapomnieć z peelingu, lecz najlepiej preparat wybrać po rozmowie ze specjalistą z zakresu medycyny estetycznej. Peelingu nie powinno się wykonywać zbyt często, ponieważ może dochodzić do występowania podrażnień.
Warto pamiętać o tym, że zbilansowana dieta oraz odpowiednie nawodnienie mają duży wpływ na stan zdrowia oraz skóry.
Materiały pomocnicze
K.Sałagan, K.Niemyska: Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka