Medspan

Jak się pozbyć blizn po trądziku?

Blizny potrądzikowe są trudnym problemem zdrowotnym, ponieważ ich leczenie jest skomplikowane oraz czasochłonne oraz nie zawsze można blizny całkowicie zlikwidować. Jak powstają blizny po trądziku i jakie są sposoby leczenia?

Czym są blizny po trądziku?

Blizny po trądziku powstają w efekcie uszkodzenia skóry oraz niewłaściwego zastąpienia tego fragmentu, tkanką łączną włóknistą. Blizny mogą mieć charakter nierówności oraz wgłębień. Ponadto kolor skóry w tych miejscach może być zmienione.

Wyróżnia się:

  • leoidy oraaz blizny przerosłe,
  • hipertroficzne – są powyżej powierzchni skóry,
  • atroficzne – pod powierzchnią skóry,
  • odbarwione – zawierają małość ilość melaniny.

Jak zapobiegać powstaniu blizn po trądziku?

Przede wszystkim nie wolno wyciskać zmian trądzikowych, ponieważ dochodzi do mechanicznego uszkodzenia skóry. Należy stosować odpowiednie środki pielęgnujące, najlepiej zawierające naturalne składniki. Nie zaleca się stosowania produktów, które zawierają w składzie alkohol. Ciężkie postacie trądziku powinno się leczyć (jeżeli są wskazania), doustnymi antybiotykami oraz ogólnoustrojowymi lekami, które są wskazane w leczeniu trądziku.

W pielęgnacji nie można zapomnieć z peelingu, lecz najlepiej preparat wybrać po rozmowie ze specjalistą z zakresu medycyny estetycznej. Peelingu nie powinno się wykonywać zbyt często, ponieważ może dochodzić do występowania podrażnień.

Warto pamiętać o tym,  że zbilansowana dieta oraz odpowiednie nawodnienie mają duży wpływ na stan zdrowia oraz skóry.  

K.Sałagan, K.Niemyska: Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 17.05.2023