Medspan

Jak Sprawdzić do Kiedy Mam Zwolnienie Lekarskie? Odpowiadamy

Od czasu wprowadzenia elektronicznych L4 niejeden pacjent ma wątpliwości, jak sprawdzić, do kiedy ma zwolnienie lekarskie. W przypadku dokumentów papierowych znalezienie daty powrotu do pracy nie sprawiało żadnego problemu. Jednak od 2016 roku wystawianie L4 przez Internet stało się normą. Obecnie lekarze wypisują te dokumenty na papierze jedynie w wyjątkowych przypadkach (na przykład w czasie awarii prądu). Nie oznacza to jednak, że nie nie można sprawdzić elektronicznego L4. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie.

Zwolnienie L4 - kiedy przysługuje?

Zwolnienie lekarskie przysługuje osobom niezdolnym do wykonywania pracy z powodu choroby. Obejmuje pracowników zatrudnionych na umowę o pracę bądź umowę zlecenie (jeśli mają wykupione ubezpieczenie zdrowotne). L4 można otrzymać również w przypadku, gdy zachoruje bliska osoba, którą musisz się opiekować (na przykład rodzic czy dziecko). Zwolnienie lekarskie możesz otrzymać także wtedy, gdy nie przepracowałeś/aś jeszcze pełnego miesiąca na umowie o pracę. Możliwe jednak, że obejmuje Cię okres wyczekiwania, więc musisz liczyć się z tym, że nie otrzymasz wynagrodzenia za okres, w którym jesteś na urlopie zdrowotnym. Co ważne, L4 niekoniecznie musi być wystawione w czasie wizyty stacjonarnej. Jeśli ze względu na Twój stan zdrowia konsultacja lekarska online jest bardziej wskazana, możesz otrzymać elektroniczne zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu.

Jak sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie?

Jak sprawdzić zwolnienie lekarskie? Obecnie wszystkie tego typu dokumenty są wystawiane online i Twój pracodawca otrzyma informację, że otrzymałeś/aś zwolnienie lekarskie i ile dni obowiązuje. Możesz więc spytać o to pracowników kadr lub swojego szefa. Jest jednak o wiele prostszy sposób. Jaki? Jeśli wiesz, jak sprawdzić e-receptę, w ten sam sposób sprawdzisz swoje L4. Wystarczy, że zalogujesz się do swojego IKP (Internetowe Konto Pacjenta) i wejdziesz w zakładkę Historie Leczenia, a później w zakładkę Zwolnienia. Możesz także skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. By sprawdzić tam swoje zwolnienie, musisz najpierw się zarejestrować. Zrobisz to za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej, certyfikatu kwalifikowanego czy loginu i hasła.

Twoja historia zwolnień L4

Chcesz sprawdzić wcześniejsze zwolnienia lekarskie? Zrobisz to w ten sam sposób — logując się do Internetowego Konta Pacjenta. Zobaczysz tam wszystkie swoje e-zwolnienia, które zostały do tej pory wystawione. Pamiętaj jednak, że dane dotyczące L4 są aktualizowane w IKP po 1-2 dniach.

Podsumowanie

L4 przysługuje ubezpieczonym pracownikom, którzy z powodu choroby nie są zdolni do wykonywania pracy. Co ważne, osoby zatrudnione na umowie zlecenie oraz pracownicy, którzy nie przepracowali jeszcze pełnego miesiąca, także mogą otrzymać zwolnienie lekarskie. Jak sprawdzić, czy lekarz wystawił L4 i ile dni będzie obowiązywać. Możesz zrobić to za pośrednictwem:

  • Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
  • Internetowego Konta Pacjenta.

Obie te formy są równie proste w obsłudze. Korzystając z Internetowego Konta Pacjenta sprawdzisz także e-recepty online, nawet te, które zostały zamówione online. Jest to bardzo ważne z kilku względów. Choć większość osób już ma świadomość, jak zamówić receptę przez Internet, wielu pacjentów wciąż nie wie, jak sprawdzić jej termin ważności. W przypadku niektórych rodzajów leków czas na wykupienie leków może być krótszy lub dłuższy. Lekarz może także przesunąć datę rozpoczęcia działania recepty na niektóre preparaty. Żeby to sprawdzić, warto wiedzieć, jak działa e-recepta i skorzystać z IKP. Jeśli chcesz otrzymać kod do wykupienia konkretnego leku, zamów receptę online. Po piętnastu minutach otrzymasz na SMS czterocyfrowy kod, który podasz wraz z numerem PESEL w najbliższej aptece. Żeby sprawdzić, ile masz czasu na wykupienie leków, zaloguj się na swoje konto IKP i wejdź w zakładkę Recepty.

 

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 23.06.2022