Medspan

Jak wywołać okres – co należy wiedzieć?

W życiu kobiety zdarzają się sytuacje, które powodują, że okres może wystąpić w sytuacji niepożądanej. Kolejną sytuacją jest spóźniający się okres. Zatem czy można wywołać okres? Co należy wiedzieć na temat sposobów wywołania okresu?

Spis treści

Jak wywołać okres? Dostępne sposoby

Okres można wywołać przy użyciu tabletek antykoncepcyjnych, ziół oraz stosując inne dostępne metody. Należy pamiętać o tym, że jeżeli okres się spóźnia to należy wykonać test ciążowy i ewentualnie skontaktować się z ginekologiem. Spóźniający się okres może być oznaką procesu chorobotwórczego.

Natomiast jeżeli potrzeba wywołać wcześniej okres, to można skorzystać z dostępnych metod. Poradę można także uzyskać u lekarza ginekologa.

Tabletki na opóźnienie okresu

Na rynku są dostępne leki, które mogą opóźniać miesiączkę, jeżeli z jakiś przyczyn termin okresu jest niedogodny. Kobiety często korzystają z tej formy podczas wakacji. E-receptę na leki opóźniające okres można także otrzymać w ramach teleporady lekarskiej.

Ponadto jeżeli są stosowane tabletki antykoncepcyjne, to wystarczy nie robić przerwy w stosowaniu tabletek lub pominąć tabletki placebo – kontynuując tabletki z kolejnego opakowania. W tej sposób krwawienie z odstawienia nie pojawi się po pierwszym opakowaniu tabletek, lecz po drugim. Wykorzystując taki sposób należy pamiętać o tym, że może wystawić niespodziewane plamienie.

Progesteron na wywołanie okresu

Jednym z najczęstszych leków, które są stosowane w ramach wywołania miesiączki są preparaty zawierające progesteron. Mogę one być stosowane doustnie, jak również dopochwowo. Należy pamiętać o tym, że wdrożenie takiego leczenia powinno być zastosowane przez ginekologa.

Domowe sposoby na wywołanie okresu

Kobiety czasami stosują także domowe sposoby na wywołanie okresu. Warto wiedzieć o tym, że nie zawsze stosowanie alternatywnych metod może przynieść odpowiedni efekt.

Gorąca kąpiel lub pobyt w saunie może przyspieszyć wystąpienie krwawienia, lecz pobyt w saunie należy dostosowanie do indywidualnych potrzeb oraz zaleceń korzystania z sauny. Kąpiel nie powinna być w gorącej wodzie, aby nie doszło do poparzenia oraz omdlenia. Ponadto wysiłek fizyczny może także spowodować, że okres pojawi się wcześniej. Zalecane są ćwiczenia, które angażują mięśnie brzucha.

W sklepie zielarskim są także dostępne zioła, które mogą mieć wpływ na wywołanie miesiączki. Do takiej grupy ziół można zaliczyć: krwawnik, ziele ruty, imbir, dziurawiec oraz napar z czarnej malwy.

Należy pamiętać o tym, że celowe wywoływanie oraz zmiana terminu okresu nie powinna być stosowana często, ponieważ może dojść do rozregulowania naturalnego cyklu miesiączkowania.

Nieregularny okres – co robić?

Jeżeli występuje nieregularny okres, to należy skonsultować się z ginekologiem, który wykona niezbędne badania oraz zaleci wykonanie dodatkowych badań. Nieregularne miesiączki mogą być związane z występującymi problemami zdrowotnymi, dlatego nie należy lekceważyć nieregularnych cykli.

Zaburzenia w cyklu miesiączkowym mogą być spowodowane np. chorobami tarczycy, dlatego istotna jest diagnostyka, ponieważ nieregularny okres, nie zawsze jest związany z problemami związanymi z narządem rodnym.

Warto nadmienić, że dieta, jak również stres mają wpływ na okres. Mogą spowodować, że pojawi się on wcześniej lub będzie spóźniony.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 11.10.2022