Medspan

Kto może wypisać e-receptę na tabletkę dzień po?

Tabletka dzień po to antykoncepcja awaryjna, którą stosuje się po stosunku bez zabezpieczenia. Pigułkę po należy zażyć jak najszybciej po zaistniałym incydencie seksualnym. Obecnie w Polsce tabletka po jest dostępna wyłączenie na e-receptę. Natomiast jeszcze kilka lat temu, można było tabletkę zakupić bez problemu w aptece.

W Polsce są stosowane dwa preparaty antykoncepcji awaryjnej: ellaOne oraz Escapelle. Różnią się zawartą substancją czynną a także czasem w którym można zastosować tabletkę.

E-receptę na tabletki dzień po może wystawić każdy lekarz, który ma uprawnienia do wystawiania e-recept. Nie musi to być lekarz ginekolog, może być innej specjalizacji lub jej nie posiadać. Natomiast warto pamiętać o tym, że lekarz może powołać się na klauzulę sumienia i odmówić wystawienia recepty na pigułkę po. Zdarza się takie sytuację i wtedy należy zrealizować konsultacje u innego lekarza.

Podobnie jest z farmaceutami, którzy również mogą odmówić sprzedaży tabletki dzień po. Wtedy powinni poprosić o pomoc innego farmaceutę.

E-receptę na antykoncepcję awaryjną można otrzymać nawet w ramach zdalnych konsultacji lekarskich. Jest to rozwiązanie, które umożliwia nawet zrealizowanie konsultacji w weekend lub święta, a także w nocy. Należy pamiętać o tym, aby sprawdzić czy w placówce medycznej jest możliwość zrealizowania recepty online na tabletkę dzień po.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 17.08.2022