Medspan

E-recepta: czym jest, jak działa i dlaczego warto korzystać z recepty wystawianej elektronicznie?

Od momentu jej wprowadzenia, czyli od stycznia 2020 roku, e-recepta stała się jedną z kluczowych zmian, która usprawniła i znacznie przyspieszyła pracę wielu gabinetów lekarskich. Jej istotne zalety podkreślają również sami pacjenci, którzy wskazują, że taki dokument w formie elektronicznej pozwala uniknąć błędów i umożliwia zdecydowanie wygodniejsze kupowanie leków.

W tym artykule przedstawimy jej definicję, opowiemy o tym, jak ją otrzymać i zrealizować. Nie zapomnimy również o podkreśleniu korzyści, jakie niesie za sobą korzystanie z e-recepty. Zapraszamy do lektury!

Czym jest i jak działa e-recepta?

E-recepta należy do infrastruktury informatycznej, której celem jest sprawna komunikacja na linii lekarz – pacjent – farmaceuta, a także ułatwienie zakupu leków.

Przyjmuje formę 4-cyfrowego kodu. Wystarczy go podać wraz ze swoim numerem PESEL, aby farmaceuta wiedział, jaki lek został przepisany przez lekarza.

W jaki sposób otrzymać e-receptę?

Wydawanie recept w formie elektronicznej obywa się dokładnie na takich samych zasadach, jak miało to miejsce do tej pory (w przypadku tradycyjnych druczków). Dokonuje tego lekarz, który przepisuje wybrane leki. Jedyną różnicą jest to, że zamiast ręcznie wypisanego dokumentu – przekazuje on wspomniany wyżej kod.

E-recepta w takim kształcie może być wręczona na kartce papieru (wydruku), wysłana SMSem lub zawarta w wiadomości e-mail.

Realizacja e-recepty – jak to zrobić?

W tej materii również nie ma wielkiej rewolucji. Aby zakupić leki przepisane na recepcie – wystarczy udać się do apteki. Po podaniu farmaceucie kodu oraz numeru PESEL – zyska on dostęp do informacji na temat przepisanych przez lekarza produktów.

Co ważne, pomimo cyfrowej formy samej recepty, zakupu i odbioru leków należy dokonać osobiście. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa dla zdrowia oraz życia pacjenta.

E-recepta i jej ważność. Do kiedy należy ją zrealizować?

Termin ważności tego typu dokumentu określa sam lekarz. Recepta w formie elektronicznej może posiadać termin realizacji liczący 7, 30, 120 lub 365 dni. Gdy czas ten upłynie – staje się nieważna i nie da się jej zrealizować.

Recepty 7-dniowe dotyczą zazwyczaj antybiotyków, które należy przyjmować stosunkowo szybko po przepisaniu. Z kolei najdłuższe, 365-dniowe – są związane z lekami przepisywanymi na choroby przewlekłe. Pozostałe, czyli 30- i 120-dniowe sprawdzają się chociażby w przypadku zakupu środków antykoncepcyjnych.

E-recepta – dlaczego warto?

Stosowanie elektronicznych recept niesie za sobą cały szereg bardzo konkretnych korzyści. Do najważniejszych z nich zaliczamy przystępną formę, dzięki której nie ma ryzyka, że dokument będzie nieczytelny lub co gorsza – zostanie źle odczytany przez farmaceutę.

Istotną zaletą jest również wygoda, która ogranicza prawdopodobieństwo zgubienia czy też zapomnienia. Wystarczy posiadać 4-cyfrowy kod oraz swój PESEL. Bez dodatkowych druczków i innych “papierów”, które mogą się zawieruszyć.

Co ważne, jeżeli na Twojej recepcie znajduje się kilka leków, z łatwością możesz je zakupić w różnych aptekach.

Szukasz więcej informacji?

Regularnie odwiedzaj nasz blog, na którym znajdziesz mnóstwo ciekawostek, aktualności oraz porad z dziedziny medycyny i nie tylko. Minimum raz w miesiącu wrócimy do Ciebie z kolejną porcją wartościowej wiedzy!