Medspan

Kim jest doula?

Coraz częściej można przeczytać, że kobietom podczas porodu towarzyszysz doula. Kim jest doula? Jakie są obowiązki oraz kompetencje? Czy usługa korzystania z pomocy douli jest płatna?

Spis treści

Doula – czym się zajmuje w trakcie porodu?

Doula to osoba, która udziela wsparcia emocjonalnego, fizycznego oraz informacyjnego dla kobiety w ciąży, a także w trakcie po porodu oraz po urodzeniu noworodka. Usługa douli w Polsce zyskuje coraz większą popularność. W Stanach Zjednoczonych wiele kobiet korzysta z douli, zwłaszcza te kobiety, które decydują się na poród w warunkach domowych.

Doula może być jednocześnie położną, lecz jej obowiązkiem jest udzielanie wsparcia pozamedycznego.  

Obowiązki douli

Doula ma zapewnić jak największy komfort kobiecie w ciąży, także w takcie porodu oraz podczas opieki nad noworodkiem. Celem douli jest stworzenie jak najlepszych warunków dla kobiety. Głównym zadaniem jest udzielanie wsparcia emocjonalnego, lecz także zapewnienie bezpieczeństwa. Doula ma obowiązek współpracowania z położną oraz lekarzem.

Przed rozpoczęciem współpracy z doulą, może być zawarty kontrakt związany z planem porodu, a także wyszczególniony zakres obowiązku douli.

Warto wiedzieć, że w 2015 roku doula została zarejestrowana jako zawód w Polsce.  

Kompetencje douli

Stowarzyszenie Doula w Polsce na swojej stronie ma opublikowany wykaz specjalistów, którzy świadczą usługi. Jest tam również zawarta informacja mówiąca o uzyskanych kompetencjach. Doula może być certyfikowana, być na stażu certyfikacyjnym lub po szkoleniu podstawowym.

Nie ma żadnych formalnych wytycznych, które muszą spełnić doule, aby móc świadczyć usługi, więc warto dowiedzieć się, czy wybrana osoba posiada certyfikat lub zrealizowała szkolenie.  

Warto wiedzieć, że w 2015 roku doula została zarejestrowana jako zawód w Polsce.  

Jaki jest koszt usługi?

Koszt usługi jest uzależniony od cennika agencji w której zatrudnione są doule lub indywidualnego cennika osoby, która świadczy takie usługi. 

Szacunkowy koszt podstawowych czynności może wynosić od 1400 zł w górę. Zazwyczaj doula w swojej ofercie posiada kilka pakietów, które różnią się ceną oraz zakresem obowiązków, więc można zapoznać się z ofertami różnych osób.

Szukając odpowiedniej douli, warto zapoznać się z opiniami oraz doświadczeniem. Należy wziąć pod uwagę, że niektóre opinie mogą być pozyskane w sposób nierzetelny, dlatego z pomocą przychodzą różnego rodzaju fora internetowe lub grupy na portalach społecznościowych w których można uzyskać rekomendacje.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 19.10.2023