Przede wszystkim w leczeniu biegunki należy przestrzegać diety lekkostrawnej oraz nawadniać organizm. Ponadto należy zadbać o odpowiednią gospodarkę elektrolitową, więc można skorzystać z gotowych preparatów dostępnych bez recepty np. Orsalit, Gastrolit, które zawierają składniki mineralne.
Zaleca się także stosowanie priobiotyków (np. Dicoflor, Enterol, Sanprobi, Trilac), zwłaszcza w biegunce poantybiotykowej, ponieważ priobiotyki mają na celu odbudowę flory bakteryjnej jelit.
Dieta w biegunce jest istotnym aspektem. Warto sprawdzić co można jeść, a czego nie powinno się spożywać.
Węgiel aktywny na biegunkę
Od wielu lat bardzo przydatnym lekiem jest węgiel aktywny czyli tzw. węgiel leczniczy. Jego działanie polega na wiązaniu toksyn, bakterii oraz innych czynników szkodliwych, które zwiększają perystaltykę jelit oraz powodują zwiększanie przenikania wody do jelit, a w konsekwencji – rozwolnienie. Węgiel na biegunkę jest dostępny bez recepty.
Ponadto można także zastosować lekkie leki przeciwbiegunkowe np. Stoperan, Imodium, Laremid, Smecta. Ponadto Nifuroksazyd Hasco jest także lekiem stosowanym w leczeniu biegunki, która jest wywołana przez bakterie. Lek jest również dostępny bez recepty.
Można także stosować herbatki ziołowe np. rumiankową lub z zawartością mięty.
Jeżeli biegunka trwa kilkanaście dni, to należy skorzystać z porad lekarza.
Polecane wpisy na blogu: