Medspan

Na czym polega wazektomia i czy warto się na nią zdecydować?

Jedną z metod antykoncepcyjnych dostępnych dla mężczyzn jest wazektomia. To metoda, której skuteczność wynosi 99%, co oznacza, że jest ona niezwykle skuteczna. Wiele osób jest przekonanych, że w Polsce wykonywanie wazektomii nie jest legalne. Tymczasem panowie mogą w naszym kraju w świetle prawa poddać się wazektomii. Muszą jednak pamiętać, że metoda ta nie zawsze jest odwracalna, co oznacza, że decyzja o skorzystaniu z takiego zabiegu musi być dogłębnie przemyślana. Specjaliści nie polecają jej tym mężczyznom, którzy nie mają jeszcze dzieci. Zobaczmy co to jest wazektomia i na czym polega.

Spis treści

Co to jest wazektomia?

Wazektomia to metoda antykoncepcyjna, która polega na przecięciu i/lub podwiązaniu nasieniowodów. Są to przewody, przez które plemniki dostają się do jąder. Ich długość wynosi około pięćdziesiąt centymetrów. Kiedy nasieniowody są przecięte bądź podwiązane, plemniki nie dostaną się do ejakulatu. W efekcie, kiedy nasienie znajdzie się w pochwie, jest ono pozbawione plemników. W konsekwencji nie jest możliwe zapłodnienie.

Decydując się na wazektomię, warto pamiętać, że zabieg ten może być przeprowadzony na dwa sposoby: zarówno za pomocą skalpela, jak i w nowoczesny sposób bez konieczności sięgania po niego.

Czy wazektomia wpływa na sprawność seksualną mężczyzny?

Kiedy wiesz już, na czym polega wazektomia, warto odpowiedzieć na pytanie, które nurtuje wielu panów: czy wpływa ona na sprawność seksualną mężczyzny. Oddziałuje ona wyłącznie na możliwość dotarcia plemników do jąder.

W żaden sposób nie wpływa na gospodarkę hormonalną i możliwość osiągnięcia erekcji. Jest także obojętna dla możliwości osiągania satysfakcji seksualnej przez panów. Oznacza to, że mężczyźni, którzy poddali się wazektomii nadal mogą mieć orgazm.

Kiedy warto zdecydować się na wazektomię?

Wazektoma uznawana jest za metodę antykoncepcji, która jest odwracalna. Niestety, nie zawsze udaje się przywrócić płodność mężczyźnie, u którego wykonano taki zabieg. Odpowiedź na pytanie czy wazektomia jest odwracalna nie jest więc jednoznaczna. Dlatego każdy mężczyzna, któremu przyjdzie do głowy poddanie się takiemu zabiegowi powinien się nad tym poważnie zastanowić.

Wazektomię poleca się wtedy, gdy:

  • każde z partnerów jest nosicielem ciężkich chorób genetycznych;
  • u partnerki występują schorzenia, w związku z którymi ciąża mogłaby stanowić zagrożenie życia.

To dobry wybór także wówczas, gdy mężczyzna podjął decyzję o rezygnacji z posiadania potomstwa. Tutaj jednak należy pamiętać, że wielu fachowców odradza wykonanie wazektomii tym panom, którzy nie mają jeszcze dzieci. Pamiętaj: nawet, jeśli dzisiaj wydaje Ci się, że tacierzyństwo nie jest dla Ciebie, nie oznacza to, że za kilka lat nie zmienisz decyzji.

Jakie są zalety wazaktomii?

Mówiąc o zaletach wazektomii, należy przede wszystkim wskazać na wyjątkową jej skuteczność. Jak wspomnieliśmy we wstępie, metoda ta chroni przed niechcianą ciążą w 99%.

Panowie, którzy skorzystali z zabiegu muszą pamiętać, że pełna ochrona pojawia się jednak dopiero po około trzech miesiącach. Jest to związane z koniecznością oczyszczenia się nasieniowodów z plemników. Brak obaw o nieplanowane zapłodnienie sprawia, że partnerzy mogą cieszyć się seksem. Nie muszą korzystać z prezerwatyw, których większość panów nie lubi. Partnerki nie muszą zażywać antykoncepcji hormonalnej.

Mężczyźni, którzy poddali się wazektomii podkreślają, że po zabiegu wreszcie przestali w czasie współżycia myśleć o ewentualnych konsekwencjach. Seks stał się bardziej spontaniczny, pełen radości i nieskrępowania.

Czy wazektomia wiążę się ze skutkami ubocznymi?

Zalety wazektomii sprawiają, że nie brakuje mężczyzn decydujących się na poddanie temu zabiegowi. Aby jednak pogląd na wazektomię był pełny, warto poznać ewentualne skutki uboczne.

U niektórych panów po zabiegu występuje obrzęk, stan zapalny oraz pojawia się gorączka. Na ogół objawy te ustępują po kilku dniach bez konieczności jakiejkolwiek interwencji. Zdarza się, że konsekwencją wazektomii jest stan zapalny jąder oraz najądrza.

Jeśli zabieg nie został wykonany prawidłowo, może dojść do ponownej rekanalizacji. Wówczas ciągłość nasieniowodu odtwarza się, co oznacza przywrócenie płodności.

Medspan to e-konsultacje lekarskie

W centrum medycznym Medspan można zrealizować zdalne konsultacje lekarskie, czyli możliwość konsultacji z lekarzem bez wychodzenia z domu. 

Recepta jest możliwa do otrzymania w trakcie e-porady, a także zwolnienie lekarskie lub porada. Recepta online, która jest wystawiona jest ważna 30 dni lub na antybiotyki – 7 dni. E-receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce. 

Zdalne konsultacje lekarskie są przeznaczone dla osób, które mają utrudniony dostęp do lekarza prowadzącego. 

hellozdrowie.pl/wazektomia-co-to-jest-koszt-czy-jest-odwracalna/
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 09.11.2022