Obrzęk nóg (puchnięcie nóg) może się pojawić w każdym wieku i dolegliwości mogą być spowodowane różnymi przyczynami. Obrzęk na nodze może być związany z problemami z nerkami oraz kardiologicznymi.
Spis treści
Obrzęki kończyn dolnych powinny być zawsze skonsultowane z lekarzem podczas wizyty stacjonarnej. Istnieje kilka metod leczenia obrzęku kończy dolnych.
Puchnięcie nóg, czyli jak powstaje opuchlizna nóg?
Obrzęk kończyn dolnych to zwiększenie się ilości płynu między komórkami, który zawarty we krwi i w chłonce wydostaje się i gromadzi się między komórkami. Naczynie włosowate, które jest prawidłowo zbudowane, przepuszcza płyny w dwie strony. Zatem dochodzi do wymiany między krwią a komórkami. W prawidłowo działającym naczyniu, proces jest w równowadze, czyli tyle samo płynu wydostaje się z naczynia, ile do niego napływa. Mechanizm jest regulowany przez kilka czynników np. budowa naczynia, obecność białek oraz elektrolitów, a także ciśnienie wewnątrz oraz zewnątrz naczynia. Zatem obrzęki są spowodowane gromadzeniem się płynu poza naczyniem i może to być związane z kilkoma przyczynami.
Obrzęk nóg – przyczyny
Obrzęk nóg w kostkach może być związany z różnymi przyczynami. Mogą one dotyczy osób w każdej grupie wiekowej.
Przyczyny obrzęku nóg:
- u kobiet może być związane ze zmianami hormonalnymi w trakcie cyklu
- zaburzenia pracy wątroby
- choroby serca
- choroby nerek
- niewydolność zastawek żylnych
- zaburzenia hormonalne
- uraz
- odczyn alergiczny
- miejscowy stan zapalny
- uszkodzenie układu limfatycznego
Opuchlizny nóg nigdy nie wolno lekceważyć ze względu na to, że może być objawem chorób, które mogą stwarzać zagrożenie dla życia np. niewydolność nerek, czy niewydolność serca.
Ponadto obrzęk nóg może również pojawić się u osoby leżące np. starszej osoby. Może to być spowodowane grawitacją, dlatego często stosuje się odpowiednie udogodnienia u osób leżących, które mają na celu niwelowanie obrzękniętych kostek.
Opuchlizna nóg – diagnostyka
Obrzęki nóg w kostkach powinny być diagnozowane tylko podczas stacjonarnej konsultacji lekarskiej. Lekarz na podstawie badania oraz obserwacji miejsca obrzęku, a także wywiadu z pacjentem, przekaże odpowiednie zalecenia. W diagnostyce opuchlizny nóg wykonuje się badanie USG Doppler, aby sprawdzić drożność tętnic oraz żył. Dodatkowo EKG oraz Echo serca, które mają na celu diagnostykę niewydolności serca. Ponadto wykonuje się badania z krwi i moczu w kierunku niewydolności nerek.
Obrzęk stóp może być także związany z nieodpowiednią postawą, czyli np. siedzeniem z założoną nogą na nogę, a także zmęczeniem, czy nadmierną pracą fizyczną.
Puchnięcie nóg od kolan w dół, które trwa ponad dwa tygodnie, zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem, podobnie wszelkie obrzęki, które powstały.
Spuchnięcie jednej nogi oraz pojawienie się dodatkowych objawów jak np. zaczerwienie, może sugerować zakrzepicę żył głębokich. Jest to stan, który wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.
Puchnięcie nóg – leczenie
Obrzmienie nóg leczy się w zależności od przyczyny, która doprowadziła do nagromadzenia płynów. Zatem leczenie opuchlizny łydek spowodowane niewydolnością nerek będzie przebiegać inaczej niż leczenie puchnięcia stóp wywołane niewydolnością serca.
Woda z nóg może być usunięta poprzez stosowanie leków moczopędnych, lecz także stosuje się inne leki, które mają na celu wyeliminowanie przyczyny opuchlizny.
Należy mieć na uwadze, że nie wolno samodzielnie stosować leków moczopędnych, które mają na celu odwodnienie organizmu, ponieważ mogą one jeszcze bardziej doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.
Obrzęki nóg (opuchnięte nogi) mogą występować okresowo, jak również przewlekle, dlatego istotne jest to, aby lekarz postawił odpowiednią diagnozę oraz wdrożył postępowanie terapeutyczne i przepisał lek na puchnięcie nóg.
Obrzęki kostek – jak łagodzić?
Obrzęki wokół kostek można złagodzić stosują domowe sposoby:
- ograniczenie spożywania soli (zatrzymuje wodę w organizmie)
- ułożenie w pozycji w której nogi znajdują się powyżej serca np. leżenie na łóżku z podpartymi nogami
- stosowanie preparatów dostępnych bez recepty, które zmniejszą dolegliwości
- zażywanie preparatów na bazie rutyny
- kompresjoterapia (tylko po konsultacji z lekarzem)
Puchnące kostki są uciążliwym problem zdrowotnym, lecz można także zastosować profilaktykę. Aktywność fizyczna zmniejszy dolegliwości związane z obrzękami nóg. Należy także unikać ciasnego obuwia oraz rajstop, a także diety odchudzającej z małą ilością białka.
W diecie nie powinno zabraknąć warzyw oraz owoców, a także błonnika.
Podsumowanie
Puchnięcie nóg może być związane z chorobami serca oraz nerek, dlatego wymagana jest diagnostyka. Ponadto miejscowa opuchlizna może pojawić się w związku z zakrzepicą żylną lub m.in. odczynem alergicznym.
Leczenie opuchniętych nóg polega na eliminacji przyczyny. Może także być zalecona farmakoterapia w postaci stosowania leków moczopędnych np. Furosemid, Diuver, Spironol.