Medspan

Nadciśnienie tętnicze krwi – leczenie niefarmakologiczne

Spis treści

Nadciśnienie tętnicze krwi jest popularnym problemem zdrowotnym wielu Polaków. Nie tylko starsze osoby borykają się z nadciśnieniem, lecz wysokie ciśnienie tętnicze krwi jest także zmorą osób w młodym wieku. Jakie są niefarmakologiczne sposoby redukcji wysokiego ciśnienia tętniczego krwi? Co warto wiedzieć?

Leczenie niefarmakologiczne nadciśnienia tętniczego krwi

W leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi, głównie stosuje się leki mające na celu obniżenie ciśnienia tętniczego. Oprócz leków, należy także przestrzegać zaleceń lekarza związanych z trybem życia.

Jeżeli ciśnienie krwi jest lekko podniesione, to lekarz może zalecić tylko alternatywne metody leczenia – sprawdzając, czy przyniosą one pożądany efekt.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna nie tylko może pomóc w walce z nadciśnieniem tętniczym krwi, lecz także obniża poziomu glikemii oraz pozytywnie wpływa na procesy toczące się w organizmie.

Ćwiczenia powinny być dostosowane do możliwość fizycznych osoby oraz wykonywane systematycznie. Jeżeli osoba nie jest w stanie wykonywać ćwiczeń fizycznych, to nawet ruch w postaci spaceru jest korzystną alternatywą. Warto wiedzieć, że również wykonywanie prac domowych np. w ogrodzie także ma korzystny wypływ na organizm.

Sen

Nie można zapomnieć o higienie snu, ponieważ jego efektywność również wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Sen powinien być wysokiej jakości, a jego optymalna długość jest uzależniona od wieku. Osoby starsze potrzebują mniej godzin snu.

Ograniczenie soli

Należy ograniczyć spożywanie soli, ponieważ nadmiar sodu w organizmie podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Warto wiedzieć, że sól znajduje się w wielu produktach, więc warto przeczytać etykietę ze składem, która jest umieszczona na produkcie. Znaczną ilość soli można znaleźć w przetworzonej żywności.

Redukcja masy ciała

Jeżeli jest stwierdzona nadwaga lub otyłość, to warto zredukować masę ciała nawet o kilka kilogramów, ponieważ nadwaga niekorzystnie wpływa na ciśnienie tętnicze krwi.

Dieta powinna być bogata w białko, błonnik oraz powinny się w niej znaleźć produktu obejmujące chude mięso, orzechy, drób i ryby. Należy ograniczyć czerwone mięso, słodycze oraz słodkie napoje.

Ograniczenie używek

Należy wyeliminować palenie papierosów oraz pice alkoholu, ponieważ obie używki podnoszą ciśnienie tętnicze krwi. Ponadto jeżeli są stosowane leki obniżające ciśnienie krwi, to alkohol może obniżać skuteczność ich działania.

Peter Ederer: Wysokie ciśnienie. Warszawa 1997
https://gemini.pl/poradnik/artykul/naturalne-sposoby-wspomagajace-walke-z-nadcisnieniem/
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 29.10.2023